Od 1 września można przyjąć szczepionkę przeciwko grypie. Szczepionki są tylko na receptę. Wykaz placówek z Krosna i powiatu krośnieńskiego (na dzień 1 września) 2022, gdzie się można zaszczepić.
Od 24 sierpnia Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciw grypie. Od 1 września 2022 roku można zaszczepić się przeciwko grypie w punktach, które zgłosiły się do NFZ. Do 30 września trwa nabór placówek, które przystąpią do programu szczepień przeciwko grypie, a ich wykaz jest uzupełniany na bieżąco.

Kto może szczepić?


Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta (u osób pełnoletnich). Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi wyłącznie lekarz. Natomiast podać szczepionkę przeciw grypie mogą: lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, higienistka szkolna, farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny. Warunkiem jest posiadanie dokumentu, który potwierdza ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub posiadanie minimum 6-miesięcznej praktyki w wykonywaniu szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciw COVID-19.

Dla kogo darmowe szczepionki, a dla kogo ze zniżką?


Szczepionki przeciwko grypie dostaną bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki):
- kobiety w ciąży,
- seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:
- dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat,
- dzieci w wieku 2-5 lat - narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
- pacjenci 18-65 lat - narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych,
- pacjenci powyżej 65 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie blisko 22 zł za szczepienie. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia oraz podanie szczepionki przez osobę uprawnioną. Środki na usługę szczepienia przeciw grypie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Wykaz placówek medycznych i aptek w Krośnie i powiecie krośnieńskim (stan na 1 września rano), w których można zaszczepić się przeciwko grypie

:
- Apteka Dr.Max - Krosno, ul. Wojska Polskiego 41

- Cosmedica Apteka - Krosno, ul. Bieszczadzka 29 N-35

- Apteka Centrum - Krosno, ul. Kisielewskiego 2

- Apteka Ogólnodostępna - Korczyna, ul. Bpa. Pelczara 3

- Apteka Centrum - Zręcin, ul. Łukasiewicza 16

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.