Krośnieńscy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi. Na przestrzeni kilku ostatnich tygodni obserwowany jest wzrost aktywności przestępców działających w sieci. Jak się przed nimi uchronić?
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które straciły swoje oszczędności za sprawą internetowych oszustów. Przestępcy, podszywając się pod specjalistów ekonomicznych, nakłaniają swoje ofiary do lokowania oszczędności na platformach inwestycyjnych.
Ryzykowne lokaty mają w szybkim tempie przynieść wieloprocentowe zyski, co znacząco wpływa na poprawę atrakcyjności proponowanej oferty i obniża czujność inwestującego. Kiedy pokusa szybkiego zysku staje się silniejsza niż zdrowy rozsądek, narażamy się na utratę oszczędności.

- W ostatnich dniach policjanci zostali powiadomieni o trzech oszustwach związanych z ryzykownymi transakcjami, za pośrednictwem internetowych platform inwestycyjnych. Dwaj krośnianie oraz mieszkaniec powiatu krośnieńskiego stracili w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy złotych - informuje podkomisarz Paweł Buczyński z KMP w Krośnie.

Coraz częściej policjanci odnotowują również oszustwa przy wykorzystaniu popularnego komunikatora społecznościowego. Sposób działania sprawców realizowany jest według podobnego schematu. Przestępcy przełamują elektroniczne zabezpieczenia komunikatora, a następnie wysyłają do znajomych pokrzywdzonego wiadomości z prośbą o pilne finansowe wsparcie. W celu ułatwienia transakcji proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod i jego potwierdzenie wystarczą, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

- Oszuści wykorzystują także metodę "zdalnego pulpitu". Przestępczy fortel polega na zainstalowaniu przez pokrzywdzonych na swoim komputerze lub w telefonie aplikacji, która umożliwia oszustom pełen dostęp do ich kont internetowych. Przestępcy, przedstawiający się jako specjaliści branży finansowej, namawiają swoje ofiary do instalacji oprogramowania i skorzystania z usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki - przestrzega Paweł Buczyński.

Chwilę później pojawiają się problemy techniczne i wówczas fałszywy konsultant przy wykorzystaniu zdalnego pulpitu, może wypłacić pieniądze z naszego konta bankowego, bądź też zaciągnąć pożyczkę.

Policja rekomenduje również, jakie działania należy podjąć, aby uchronić się przed tego typu incydentami:
- Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica atrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów.
- Nigdy nikomu nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania. Tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje.
- Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem, to można być pewnym, że jest to oszustwo.
- W przypadku, gdy osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, należy się rozłączyć i zadzwonić do biura obsługi klienta banku.

~Krośnianin

18-09-2022 19:15 36 37

Rafał też namawia
Odpowiedz

~haha

18-09-2022 09:28 39 44

Jak żeś głupi to płacz.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.