Na posesji ks. Ryszarda Szwasta w Iwli poświęcono wybudowaną wieżę, tzw. Wieżę Przyjaciół i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Fallowi.
17 września br. na posesji ks. Ryszarda Szwasta w Iwli została odprawiona msza św. koncelebrowana, podczas której poświęcono nową, wybudowaną wieżę tzw. Wieżę Przyjaciół i odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Tomaszowi Fallowi, organmistrzowi urodzonemu w Iwli w 1860 roku, w setną rocznicę jego śmierci. Oprawę muzyczną mszy św. wykonała orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej.

O działalności Tomasza Falla opowiedział ks. prał. dr hab. Mieczysław Gniady z Przemyśla, wychowawca wielu pokoleń organistów. Organmistrz Tomasza Fall był jednym z najwybitniejszych konstruktorów instrumentów organowych przełomu XIX i XX wieku, autorem m.in. organów w bazylice Mariackiej w Krakowie (nawa południowa). W wieku 12 lat rozpoczął naukę w Szkole Przemysłowej w Krośnie. Po jej ukończeniu zatrudnił się jako czeladnik w krośnieńskim warsztacie Stanisława Janika. Po zdobyciu tytułu majstra wyjechał do Lwowa i rozpoczął pracę u Jana Śliwińskiego, najwybitniejszego organmistrza w ówczesnej Galicji. Po 1882 roku rozpoczął własną działalność organmistrzowską. Wykonał ponad 100 organów. Po śmierci syna Wiktora, który zginął podczas I wojny światowej, pracownia zaczęła podupadać. Zmarł w 1922 roku. Tablica pamiątkowa umieszczona na wieży Przyjaciół z podobizną i datą urodzenia mistrza, ozdobiona jest piszczałkami organowymi.

W uroczystości wziął udział między innymi minister Edukacji i Szkolnictwa Wyższego Przemysław Czarnek.

~mb

21-09-2022 14:34 29 32

I dobrze. Fall to chyba pierwszy w Polsce organmistrz uczczony czymkolwiek.
Ale idei Wieży Przyjaciół nie rozumiem
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.