Elektrociepłownia Krosno nie może skorzystać z rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.
Rządowe wsparcie dla ciepłowni dostarczających ciepło dla mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów podłączonych do sieci ciepłowniczej nie obejmie klientów Elektrociepłowni Krosno, a krośnianie nie mają co liczyć na obniżkę rachunków za ciepło.

Taryfa stosowana przez krośnieńską elektrociepłownię, nawet po ostatniej podwyżce z lipca 2022 r. o ponad 66%, jest niższa niż taryfa z rekompensatą.

- Brak rekompensaty wydaje się nie być dobrą informacją dla mieszkańców Krosna, jednak gdy dokonamy głębszej analizy, to wynika z niej, że rekompensata nie przysługuje nam, ponieważ ceny ciepła z Elektrociepłowni Krosno są niższe niż ceny wskazane w ustawie, od których przysługuje rządowe wsparcie, a to oznacza, że krośnianie zapłacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostaną objęte rządową rekompensatą - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Według ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Elektrociepłowni Krosno, w której ciepło w ponad 90% produkowane jest z ekologicznej biomasy, w tym ponad 50% w układzie kogeneracyjnym, średnia cena wytwarzania ciepła wynosi 84,04 zł/GJ.

Mieszkańcom Krosna nie przysługuje więc rekompensata do cen ciepła, ale brak rekompensaty tylko pozornie jest złą informacją. W rzeczywistości oznacza to, że krośnianie płacą za ciepło mniej niż mieszkańcy, których wspólnoty i spółdzielnie oraz przedsiębiorstwa energetyczne zostały objęte rządową rekompensatą.

- Generalnie mamy taniej. To wszystko jest wynikiem inwestycji ciepłowniczych zrealizowanych przez naszą spółkę w ostatnich latach i potwierdzeniem tego, że nasze działania były wysoce efektywne i dzięki temu mamy dzisiaj taniej i płacimy niższe ceny za ciepło niż inne miasta - wyjaśnia prezes Janusz Fic.

Dalsze podwyżki cen ciepła systemowego wytwarzanego przez Elektrociepłownię Krosno nie są jednak wykluczone. Biomasę i miał węglowy spółka kupuje aktualnie po wyższych cenach, niż te, które zostały ujęte i zatwierdzone w taryfach obowiązujących od 1 sierpnia 2022 r.

- Obserwujemy sytuację na rynku paliw i niestety nie jest ona stabilna. Dalsze wzrosty cen biomasy i miału węglowego mogą nas zmusić do wdrożenia kolejnych podwyżek cen - mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

~adam

03-10-2022 16:39 5 8

i tak to się opłaca inwestować i oszczędzać w tym durnym kraju
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.