30 września w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem odbył się wernisaż poplenerowych prac wielkoformatowych prac pleneru „Ekosztuka” z motywem „Współistnienie”. Wykonanych w kłodach drewna jodłowego i jaworowego monumentalne instalacje utworzą w przyszłości galerie sztuki na wolnym powietrzu.
Przez kilkanaście dni trwał proces tworzenia prac przez artystów, którzy codziennie za pomocą dłuta, siekiery, piły i innych narzędzi wykonywali tajemnicze rzeźby pod wspólnym hasłem "Współistnienie". W tym czasie setki osób przyglądały się działaniom rzeźbiarzy, była też możliwość rozmowy z nimi w trakcie pracy, jak też przy gotowych już dziełach.

Plener rzeźbiarski w Mucznem

- Chcemy poprzez sztukę ukazać wagę współistnienia i relacji pomiędzy człowiekiem a światem przyrody, to również artystyczna próba przełożenia idei ochrony przyrody z języka informacji na język sztuki, stąd motto pleneru "współistnienie", które przekuliśmy we własne artystyczne wizje ożywione w kłodach drewna. Wartością dodana pleneru była możliwość pracy w naturalnych warunkach, w deszczu i chłodzie, sposobność przeprowadzenia seminariów i rozmów o sztuce z turystami i leśnikami. Widzę, że ludzie lasu doskonale rozumieją nasze idee. Jestem też bardzo wdzięczny leśnikom za nieocenione wsparcie organizacyjne i finansowe - wyjaśnił kierujący plenerem prof. dr hab. Jacek Kucaba z ASP w Krakowie, goprowiec, miłośnik Bieszczadów, twórca wielu oryginalnych dzieł, m.in. ławeczki Wojtka Belona w Busku-Zdroju, pracujący obecnie nad "Ławeczką Majstra Biedy".

Plener rzeźbiarski w Mucznem

Pozostali uczestnicy pleneru rzeźbiarskiego to uznani już artyści: dr Łukasz Gruszczyński z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dr Magdalena Szadkowska i mgr Jarosław Borek - oboje z ASP w Łodzi, jak również dr Paweł Jach z ASP w Krakowie, który sam tworzył, ale sprawował też naukową opiekę nad czwórką studentów tej uczelni: Emilią Fajt, Moniką Leśniak, Marią Mocur i Kacprem Gotkowskim.

W ceremonii podsumowania artystycznego wydarzenia wziął udział Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego LP i Jan Mazur, zastępca Dyrektora RDLP w Krośnie.

Plener rzeźbiarski w Mucznem

Plener rzeźbiarski "Ekosztuka" jest efektem współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z Lasami Państwowymi. Głównym organizatorem artystycznego wydarzenia było Nadleśnictwo Stuposiany. Wykonane w kłodach drewna jodłowego i jaworowego monumentalne instalacje utworzą w przyszłości galerie sztuki na wolnym powietrzu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.