Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart przedstawiła informacje dotyczące dystrybucji jodku potasu w naszym regionie.
Podczas konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że dystrybucja jodku potasu ma charakter prewencyjny. Są to działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego.

- W związku z potencjalnym wystąpieniem zagrożenia radiacyjnego MSWiA podjęło decyzję o rozpoczęciu procesu dystrybucji jodku potasu. To działanie ma charakter typowo prewencyjny. Zagrożenie w tej chwili nie występuje, niemniej jednak do przedostatniego ogniwa, czyli do gminnych punktów dystrybucyjnych jodek potasu w województwie podkarpackim już dotarł. Jego liczba dla naszego regionu jest wystarczająca. Mamy zabezpieczone ponad 3 mln 200 tys. sztuk tabletek, które znajdują się aktualnie w ponad 880 punktach gminnych przeznaczonych do dystrybucji, przy czym liczba tych punktów nie jest zamknięta, podlega jeszcze aktualizacji. Przekazanie i dystrybucja do odbiorcy końcowego, czyli do mieszkańców regionu, będą mogły nastąpić dopiero po stosownym komunikacie. Na ten moment zagrożenie radiacyjne nie występuje - poinformowała Ewa Leniart.

Ewa Leniart dodała, że wraz z dystrybucją tabletek będzie przekazywana ulotka, która zawiera szczegółowe informacje na temat dawkowania preparatu.

W spotkaniu uczestniczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor, który przekazał, że inspektor sanitarny - w ramach swojej struktury organizacyjnej - ma Oddział Higieny Radiacyjnej oraz laboratorium pomiarów promieniowania, jest organem doradczym wojewody, ale też współpracuje z prezesem Państwowej Agencji Atomistyki. Zaznaczył również, że sytuacja jest na bieżąco monitorowania i na ten moment nie są notowane żadne przekroczenia.

O aspektach medycznych profilaktyki jodowej mówił konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii dr n. med. Mariusz Partyka.

- Każde zwiększenie radiacji w środowisku wiąże się zwykle ze zwiększeniem ilości izotopu jodu radioaktywnego. Jod jest taką substancją, która bardzo szybko rozprzestrzenia się w środowisku i jest on dodatkowo gromadzony w naszych organizmach, konkretnie w tarczycy, co może skutkować wzrostem ilości chorób nowotworowych tarczycy w przyszłości. Dlatego podjęto decyzję, żeby w takich przypadkach stosować profilaktykę jodową. Opiera się ona na podaniu dawki stabilnego pierwiastka jodu, który przed ekspozycją na jod promieniotwórczy blokuje tarczycę - powiedział dr Mariusz Partyka, który zaznaczył, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb.

~Piotrek

04-10-2022 22:33 16 15

W sytuacji gdyby niestety doszło do najgorszego, prawie nikt tak naprawdę nie wie na dzień dzisiejszy, gdzie się udać. Każdy będzie chciał jak najszybciej dostać tabletki. Nie wiadomo, czy ktoś może zabrać dla domowników, sąsiadów itp. Jak te tysiące ludzi ruszą w panice gdzieś pod powiedzmy jakiś budynek, zrobi się nam chaos. Pasowało by przygotować się do takiej sytuacji, a nie obudzić się z ręką w nocniku. Czekamy na informacje od naszych władz
Odpowiedz

~Coś

04-10-2022 20:20 21 20

A na co to skutkuje ?na jakie izotopy promieniotwórcze?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.