Krośnieński Holding Komunalny zakończył modernizację Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie. Za ponad 6 mln zł budowano dodatkowe trzy komory do filtracji wody.
Zakład Uzdatnia Wody "Wisłok" w Sieniawie obsługuje największe i najważniejsze ujęcie wody pitnej dla Krosna i kilkunastu okolicznych gmin. Dziennie produkuje ok. 11-12 tys. metrów sześc. wody, co stanowi ponad 75% wody produkowanej i dystrybuowanej przez Wodociągi Krośnieńskie.

Aby zwiększyć niezawodność pracy ujęcia w Sieniawie oraz całego systemu uzdatniania wody Krośnieński Holding Komunalny rozbudował system komór filtracyjnych w tym zakładzie. Dzięki przeprowadzonej inwestycji zwiększyły się zdolności produkcyjne ZUW w Sieniawie, a praca ujęcia została oparta na ośmiu, a nie jak dotychczas pięciu komorach filtracyjnych, czyli tzw. filtrach pospiesznych.

Poprzez budowę dodatkowych trzech komór filtracyjnych możliwe stało się wydłużenie okresu filtracji wody i usprawnienie procesu płukania filtrów odwrotnym strumieniem.

- Technologia filtracji wody stosowana w Zakładzie Uzdatniania Wody "Wisłok" w Sieniawie to filtracja pospieszna na złożach antracytowo-piaskowych. Prawidłowe płukanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia produkcji wody o najwyższej jakości, a na tym nam zależy - mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

W ramach modernizacji ZUW w Sieniawie, oprócz zwiększenia liczby komór filtracyjnych, wykonano szereg prac remontowych, m.in.: wymieniono instalacje związane z filtrami, drenaż filtracyjny zastąpiono prefabrykowanym, zmieniono złoża filtracyjne, a także - co ważne dla procesu oczyszczania i filtracji wody - lampę UV przeniesiono do budynku filtrów.

Prace modernizacyjne trwały od maja 2021 r. do sierpnia 2022 r. i prowadzone były przy zachowaniu ciągłości pracy zakładu. Wykonawcą modernizacji była firma Aqua Seen z Warszawy, która realizowała inwestycję w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 6 mln zł (brutto), z czego ok. 4,4 mln zł stanowi dofinansowanie w formie pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która w 30% ulega umorzeniu.

Inwestycja zrealizowana przez Krośnieński Holding Komunalny w ZUW "Wisłok" w Sieniawie jest ostatnim elementem wieloletniego planu spółki realizowanego w zakresie działalności Wodociągów Krośnieńskich. W ramach tego planu zmodernizowane zostały ujęcia wody w Sieniawie i Szczepańcowej, wybudowana została magistrala wodociągowa z Rymanowa do Iskrzyni, powstał dodatkowy zbiornik wyrównawczy na wodę przy ul. Okrzei w Krośnie (tzw. podziemny magazyn wody) oraz trzy dodatkowe komory filtracyjne w ZUW w Sieniawie.

Nie jest to jednak koniec inwestycji związanych z działalnością wodociągową spółki. W planach są już kolejne projekty, które wynikają z pogarszającej się dostępności wody.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.