Krośnieński Holding Komunalny przygotował koncepcje kolejnych inwestycji wodociągowych, które będą kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody dla mieszkańców Krosna i kilkunastu okolicznych gmin.
Jeszcze kilka lat temu Krośnieński Holding Komunalny planował wygasić działalność ujęcia w Iskrzyni. Jednak teraz ma gotową koncepcję na jego modernizację i chce, aby funkcjonowało jako ujęcie szczytowo-rezerwowe. W planach jest także rozbudowa infrastruktury ujęcia wody w Szczepańcowej.

- Miniony sezon letni był najtrudniejszy w ostatnich latach, jeżeli chodzi o dostępność wody do procesu uzdatniania. Pierwszy raz w historii pobór wody na zaporze w Sieniawie odbywał się z najniższego okna poborowego, a wynikało to ze znacznego obniżenia poziomu wody w zbiorniku wodnym. Natomiast Zakład Uzdatniania Wody w Szczepańcowej pracował na możliwie najniższych mocach przerobowych. Powód? Bardzo niski poziom wody w rzece Jasiołce - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Spółka miała już przygotowany plan czasowego wyłączenia z eksploatacji zakładu w Szczepańcowej, co niestety wpłynęłoby na okresowe zakłócenia w dostawie wody dla części mieszkańców.

- Nie podawaliśmy tych komunikatów do publicznej wiadomości, bo cały czas mieliśmy nadzieję na poprawę sytuacji i nie chcieliśmy niepokoić mieszkańców. To zagrożenie już minęło, jednak sytuacja staje się poważna w związku z ciągłym pogarszaniem się dostępności wody i wymaga konkretnych działań, oprócz tych, które już zostały zrealizowane - wyjaśnia Janusz Fic.

Wodociągi Krośnieńskie, zarządzane przez Krośnieński Holding Komunalny, codziennie dostarczają wodę do ponad 100 tys. mieszkańców regionu - miasta Krosna i 11 okolicznych gmin (Besko, Chorkówka, Haczów, Iwonicz-Zdrój, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka, Zarszyn).

ZUW

W związku z dynamicznie zmieniającymi się warunkami klimatycznymi Krośnieński Holding Komunalny przygotował plan kolejnych inwestycji wodociągowych, które są niezbędne, ponieważ dla zapewnienia niezakłóconych dostaw wody potrzebne jest utrzymanie pracy trzech ujęć: ZUW "Wisłok" w Sieniawie, ZUW "Jasiołka" w Szczepańcowej oraz ZUW "Wisłok" w Iskrzyni.

W Szczepańcowej spółka planuje wybudować pompownię wody surowej oraz studnie infiltracyjne, które umożliwią pobór wody nawet w okresach niskiego poziomu wody w rzece Jasiołka.

- W najbliższym czasie rozpoczną się prace projektowe w tym zakresie, gdyż chcemy, aby inwestycje te ruszyły jak najszybciej. Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawców dokumentacji projektowo-wykonawczych - mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Inwestycje na ujęciu w Szczepańcowej są istotne ze względu na potrzebę zwiększenia niezawodności dostaw wody i zabezpieczenia się na wypadek sytuacji, gdy pojawią się problemy z dostępem do surowca.

- Na tym ujęciu zdarzały się już kryzysy i były okresy, że przepływy wody były niższe w Jasiołce, ale widmo zatrzymania zakładu nie było nigdy tak realne jak w tym roku. Te inwestycje są konieczne, aby zminimalizować ryzyko zatrzymania pracy zakładu - zaznacza prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

ZUW

Prace modernizacyjne są planowane również w Zakładzie Uzdatniania Wody w Iskrzyni. Ich celem ma być usprawnienie pracy ujęcia, które finalnie ma być ujęciem szczytowo-rezerwowym, zapewniającym wodę w momentach, kiedy jest największy jej pobór, czyli w okresach letnich i w trakcie suszy.

- Zakres modernizacji ZUW w Iskrzyni będzie obejmował wszystkie węzły tego zakładu. Prace będą obejmowały m.in.: remont jazu wraz z zasuwami piętrzącymi wodę, wymianę pomp, wymianę i renowację rurociągów oraz modernizację komór filtracyjnych i transformatorów. W ramach zaplanowanej inwestycji powstaną też poletka osadowe i nowa pompownia osadu. Po tej modernizacji wszystkie obiekty objęte będą automatyzacją z możliwością zdalnego sterowania - wylicza kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Inwestycje będą realizowane etapowo ze względu na duży zakres prac oraz możliwości uzyskania dofinansowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.