1 listopada wspominamy osoby nauki, kościoła, sportu, kultury, sportu, samorządu, medycyny, związane z Krosnem i powiatem krośnieńskim, które odeszły w ostatnich dwunastu miesiącach.
Zbigniew Sobolewski - wieloletni wykładowca i nauczyciel akademicki w Kolegium Nauczycielskim w Krośnie i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Był kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, założycielem i pierwszym trenerem drużyn siatkówki kobiet AZS Karpaty Krosno w Kolegium Nauczycielskim i PWSZ oraz ich długoletnim menadżerem. Zmarł 23 listopada 2021 r. w wieku 72 lat.

Zbigniew Sobolewski
Zbigniew Sobolewski

Roman Buchta - prezydent Krosna w latach 1990-1994. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kształcił się także na studium samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim, zdał także egzamin dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Zmarł 28 listopada 2021 r. w wieku 81 lat.

Roman Buchta
Roman Buchta

Roman Syrek - znakomity puzonista i akordeonista. Był absolwentem Szkoły Muzycznej w Krośnie, później Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatem I nagrody w konkursie improwizacji jazzowej Złota Tarka w roku 1981, członkiem Orkiestry Radia i Telewizji w Warszawie, Studio S-1 pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Grał w formacjach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Majewskiego - Swing Session, Old Timers. Wiele lat przebywał w Australii, gdzie uczył gry na akordeonie i puzonie. Po powrocie do Krosna koncertował z miejscowymi zespołami. Zmarł w nocy z 29 na 30 listopada 2021 r. w wieku 69 lat.

Roman Syrek
Roman Syrek

Zbigniew Szubrycht - naczelnik miasta i gminy Dukla w latach 1973-1980 i 1982-1985, były dyrektor Muzeum Historycznego - Pałac w Dukli w latach 1985-1993. Zmarł 6 grudnia 2021 r.

O. Krystyn Mroczka - był członkiem wspólnoty zakonnej ojców Bernardynów w Krakowie. Nadzorował budowę nowej pustelni św. Jana z Dukli na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie. Zmarł 13 grudnia 2021, miał 54 lata.

O. Krystyn Mroczka
O. Krystyn Mroczka

Prof. dr hab. Janusz Strutyński - współzałożyciel i pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zmarł 23 grudnia 2021 r. w wieku 89 lat.

Prof. dr hab. Janusz Strutyński
Prof. dr hab. Janusz Strutyński

Ks. Jerzy Ossoliński - pracował jako wikariusz między innymi w Kobylanach, Komborni, Lubatowej, Zręcinie. Był uczestnikiem wielu turniejów tenisowych w tym Międzynarodowych Mistrzostw Polski Księży w Tenisie. Zmarł 28 grudnia 2021 r. w wieku 57 lat.

Ks. Jerzy Ossoliński
Ks. Jerzy Ossoliński

Ks. kan. Jan Wilusz - kapłan urodzony w Łękach Dukielskich pracował jako wikariusz między innymi w Korczynie. Był proboszczem w Łobozewie i Trześniowie. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w parafii pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie. Zmarł 17 stycznia 2022 r. w wieku 87 lat.

Ks. kan. Jan Wilusz
Ks. kan. Jan Wilusz

St. bryg. w st. spoczynku Władysław Pelczar - od 1 stycznia 1990 r. do 14 czerwca 1992 r. był Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnych w Krośnie, a następnie do 31 marca 1997 r. Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zmarł w wieku 80 lat.

St. bryg. w st. spoczynku Władysław Pelczar
St. bryg. w st. spoczynku Władysław Pelczar

Ks. kan. Kazimierz Pacyniak - w latach 1984-1992 proboszcz parafii w Króliku Polskim. Pracował także jako wikariusz w Zręcinie. Zmarł 28 stycznia 2022 r. w wieku 69 lat.

Ks. kan. Kazimierz Pacyniak
Ks. kan. Kazimierz Pacyniak

Elżbieta Węgrzyn - skrzypaczka, pochodząca z Krosna (jej przodkowie pochodzili z Łęk Dukielskich). W Krośnie ukończyła Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia, następnie Liceum Muzyczne w Krakowie, a jako studentka Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec Kai Danczowskiej. Zmarła 31 stycznia 2022 r. w wieku 46 lat.

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn

Bronisław Bartnicki - wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. Zmarł w wieku 94 lat.

Bronisław Bartnicki
Bronisław Bartnicki

Grzegorz Radomski - długoletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Chorkówce. Zmarł 12 kwietnia 2022 r. w wieku 56 lat.

Grzegorz Radomski
Grzegorz Radomski

Ks. Piotr Rymarowicz - proboszcza parafii Trepcza k. Sanoka. Był również wikariuszem między innymi w Krośnie pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli, Iwoniczu, i Krośnie Fara. Zmarł 10 maja br. w wieku 58 lat.

Dawid Bręk - koszykarz, były rozgrywający Miasta Szkła Krosno. Krośnieńskie barwy w najwyższej klasie rozgrywkowej reprezentował w latach 2015-2017. Zmarł w wieku 32 lat.

Dawid Bręk
Dawid Bręk

Alojzy Cabała - historyk sztuki, muzealnik, konserwator zabytków. Od 1980 roku mieszkał w Krośnie, gdzie organizował Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków oraz kierował nim do roku 1990. Wtedy to Biuro Badań zostało przekształcone w Oddział Wojewódzki Państwowej Służby Ochrony Zabytków, natomiast Alojzy Cabała został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków na ówczesne województwo krośnieńskie. Funkcję tę pełnił do odejścia na emeryturę w roku 1998. Zmarł 31 maja br. w wieku 82 lat.

Alojzy Cabała
Alojzy Cabała

Dr. nauk med. Karol Martynek - długoletni ordynator Oddziału Pulmonologicznego, lekarz Poradni Domowego Leczenia Tlenem Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Zmarł 1 czerwca 2022 r. w wieku 72 lat.

Karol Martynek
Dr. nauk med. Karol Martynek

Marian Niemczyk - radny i przewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie w latach 1990-2006, wieloletni kierownik oczyszczalni ścieków w Rymanowie. Zmarł 19 czerwca 2022 r. w wieku 72 lat.

Marian Niemczyk
Marian Niemczyk

Alexander Białywłos-White - był najprawdopodobniej najdłużej żyjącym krośnieńskim Żydem. Urodził się w Krośnie, w skromnej, żydowskiej rodzinie. Jako jedyny członek sześcioosobowej rodziny przeżył Holokaust, a od śmierci ocaliła go ostatecznie Lista Schindlera, na której znalazł się pod numerem 269. Zmarł 18 lipca br. w wieku 100 lat, w domu w Scottsdale w Arizonie (USA).

Alexander Białywłos-White
Alexander Białywłos-White

Stanisław Pomprowicz - uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Krosna "Za zasługi dla Krosna", Honorowy Obywatel Gminy Wojaszówka. Był miłośnikiem historii i ziemi krośnieńskiej, absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim i ekonomii na Akademii Handlowej w Krakowie, kombatantem Armii Krajowej, Honorowym Prezesem Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK okręg Krosno. Zmarł 16 lipca w wieku 97 lat.

Stanisław Pomprowicz
Stanisław Pomprowicz

Ks. kan. Wojciech Nowotarski - emerytowany proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Iwli (1983-2005), ostatnio zamieszkały w Domu Księży Emerytów EMAUS w Korczynie. Był inicjatorem budowy kościoła w Iwli, dzięki jego staraniom odnowiono także cerkiew w Chyrowej. Zmarł 19 sierpnia 2022 r. w wieku 72 lat.

Ks. kan. Wojciech Nowotarski
Ks. kan. Wojciech Nowotarski

Lek. med. Bronisław Gorczyca - wieloletni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Zmarł w wieku 87 lat.

Zobacz równeż:


Odeszli 01-11-2020 - 01-11-2021
odeszli

Odeszli 01-11-2019 - 01-11-2020
odeszli

~Obserwator

02-11-2022 20:09 20 16

A iluż to jeszcze młodych ludzi ,w ostatnim czasie, położyła w grobie "niezawodna" szczepioneczka, już zapomnieliście o tym? ...
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.