Wybory samorządowe nie odbędą się w 2023 roku. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.
Ustawa z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego zmienia termin wyborów samorządowych (wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast) przez wydłużenie kadencji samorządowej do 30 kwietnia 2024 r.

- Potrzeba tej zmiany wynika z faktu, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, która wydłużyła kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego z czterech do pięciu lat, doszło do skumulowania dat wyborów parlamentarnych i samorządowych w 2023 roku. Ustawa ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii - czytamy między innymi na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Prezydent RP Ustawę z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego podpisał 22 listopada br.

Możliwe terminy wyborów samorządowych


Zgodnie z ordynacją wyborczą, głosowanie ma być zarządzone nie wcześniej niż na 30 i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji władz samorządowych. Najbardziej prawdopodobnie terminy pierwszej tury wyborów to 7 lub 14 kwietnia 2024 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.