W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych przy polichromiach stropu starego kościoła drewnianego w Rogach konserwatorzy dokonali bardzo ciekawego odkrycia. Po odsunięciu i demontażu ołtarza wielkiego odsłoniły się na deskach zrębu starsze polichromie gotyckie.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków poinformował, że na podstawie licznych innych śladów historii obiektu, takich jak forma i budowa mensy ołtarzowej, zachowane wyposażenie i wystrój, tajemnicze miejsca w obiekcie z zachowanymi detalami, można przypuszczać, że drewniany kościół w Rogach (gm. Miejsce Piastowe) jest bardzo stary.

- W karcie obiektu ze zbiorów delegatury krośnieńskiej czytamy, że stary drewniany kościółek został uposażony już w roku 1358. Po raz pierwszy wzmiankę o kościele odnotowano w roku 1462. Pod koniec wieku XVI kościół rozebrano i przygotowano miejsce pod lokalizację obecnego. Kolejny kościół wzniesiono około roku 1600, konsekrowano go w 1603 r. Kościół, jak wynika z opisu, ogólnie określając - na planie obecnego, przechodził liczne przeobrażenia w czasie swojej historii. Przypuszczamy, że bryła w zasadzie uległa od tego czasu zmianom w zakresie wielkości, a nie rozplanowania poszczególnych elementów - informuje WUOZ w Przemyślu.


Na podstawie dokumentów wiadomo, że ok. roku 1756 kosztem proboszcza Walentego Żelezińskiego przeprowadzono kompleksowy remont świątyni. Polegał on na powiększeniu otworów okiennych, wymianie posadzek, pokrycia dachu i szalunków zewnętrznych, a także nowej dekoracji malarskiej wnętrza. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1886-1888. Zdemontowano wówczas dzwonnicę i przesunięto ją w kierunku zachodnim, powiększając tym samym wnętrze. Wydaje się pewne, że nową dzwonnicę z izbicą wzniesiono na wzór wcześniejszej, z wykorzystaniem wielu oryginalnych elementów. Ponownie wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, konstrukcję dachu i sygnaturki, szalunek kościoła, dobudowano od strony południowej niewielką kruchtę. Wiadomo też, że prace te prowadzono pod kierunkiem mistrza ciesielskiego z Wietrzna.

Kolejny większy remont miał miejsce już współcześnie, w latach 1966-69, który obejmował zarówno architekturę, jak i wyposażenie i wystrój malarski świątyni. W roku 1991 pomalowano dachy i szalunek zewnętrzny kościoła.


- Odsłonięte polichromie i liczne detale świadczące o bogatej historii bardzo ciekawego pod względem artystycznym i konserwatorskim kościoła w Rogach oraz dane archiwalne, przez swoją zagadkowość sprawiają, że planujemy rozpoznać obiekt, wykonać szczegółowe badania architektoniczne i konserwatorskie, w tym badania dendrochronologiczne, aby w przyszłości prawidłowo ukierunkować kolejne działania i prace oraz odpowiedzieć sobie na te pytania, które obecnie uznajemy za nie wyjaśnialne w odniesieniu do datowania - czytamy w informacji WUOZ w Przemyślu.

~Borkaski

09-12-2022 13:51 1 7

Zabytek odkryty w biały dzień . To być może dowodzić że Rogi na pewno były ważna częścią na drodze ku królestwie Węgier czy Rusi, plus jak na taki kościół były bardzo bogate.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.