Zespół ludowy "Lubatowianie" z Lubatowej świętował 21 stycznia, wraz z zaproszonymi gośćmi, jubileusz 30-lecia działalności.
Zespół ludowy "Lubatowanie" powstał dokładnie 23 stycznia 1993 roku, kiedy to do pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubatowej przyjechały Dorota Świstak i Agata Pucykowicz z inicjatywą utworzenia grupy śpiewaczej. Głównym trzonem powstającego zespołu były Olga Sokół, Józefa Zygmunt, Stanisława Turek, Wanda Murdzek.

Zespół Lubatowianie rok 1993
Zespół "Lubatowianie" podczas występu na KROPIE w Krośnie przed 30 laty, w maju 1993 roku, fot. Andrzej Józefczyk

Dużą rolę odegrał nieżyjący już Józef Kinel, ówczesny burmistrz Iwonicza-Zdroju, zwolennik i oddany przyjaciel "Lubatowian".

- W 2003 roku kierownikiem została Janina Pernal. Zespół śpiewał i tańczył w kraju i za granicą. Utworzona została dziecięca grup śpiewacza "Mali Lubatowianie". W 2008 roku powstała kolejna, coraz to młodsza grypa dziecięca. Przyjęła nazwę "Mali Lubatowianie", a grupa, która śpiewała już wcześniej została przemianowana na zespół "Młodzi Lubatowianie" - opowiada Sabina Cichoń, która przejęła kierowanie zespołem po zmarłej mamie Janinie Pernal w 2021 roku.

W ciągu trzech dekad zespół prezentował się na scenach w wielu regionach Polski. Odwiedził także Słowację, Węgry i Ukrainę oraz pielgrzymował do Włoch. Wziął też udział między innymi w dożynkach prezydenckich w Spale, w 38. Światowym Kongresie Rolników IFAP w 2008 r., koncertował w warszawskich Łazienkach oraz sali kongresowej.
Jednym z ważniejszych wydarzeń był występ w Pałacu Prezydenckim podczas inauguracji obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich oraz spotkanie z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

jubileusz zespołu Lubatowianie

Sabina Cichoń podkreśla, że zespół swoje programy artystyczne opiera wyłącznie na autentycznym folklorze Podkarpacia, zachowując własne obyczaje i tradycje mieszkańców Lubatowej.

- Chcemy uchronić od zapomnienia prawdziwą tradycję naszego regionu. Staramy się czerpać wiedzę od mieszkańców naszej miejscowości, aby przypomnieć jak najwięcej pieśni, melodii i zwyczajów z dawnych lat - zaznacza Sabina Cichoń.

"Lubatowianie" w swoim repertuarze posiadają ponad 300 pieśni ludowych o różnorodnej tematyce, tradycyjne tańce ludowe, a grupa obrzędowa kilkanaście sztuk, w których można zaobserwować przeżywanie dni świątecznych przez wiejską rodzinę, pracę, formy spędzania wolnego czasu, a także różnego rodzaju zwyczaje.

jubileusz zespołu Lubatowianie

Warto też wspomnieć, że na bazie członków zespołu "Lubatowianie" powstało Regionalne Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury Ludowej, które zrzesza obecnie około 40 osób, sympatyków folkloru i lokalnej tradycji. Stowarzyszenie jest między innymi organizatorem imprezy "Na lubatowską nutę", a od 2016 r. Orszaku Trzech Króli w Lubatowej.

Spotkanie jubileuszowe z udziałem członków zespołu oraz zaproszonych gości odbyło się w sobotę, 21 stycznia, w domu ludowym w Lubatowej.
Uczestnicząca w nim wicewojewoda Jolanta Sawicka uhonorowała Srebrnym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Sabinę Cichoń, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Ryszarda Deryniowskiego, Agatę Jakieła oraz Krystynę Zima.
Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego wręczył Ryszardowi Deryniowskiemu Odznakę HonorowA "Zasłużony dla kultury polskiej", dla zespołu nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwocie 15 tys. zł. Minister przyznał też pamiątkowe dyplomy Małgorzacie Turek, Paulinie Jakieła, Annie Cichoń i Natalii Cichoń.

jubileusz zespołu Lubatowianie

W spotkaniu jubileuszowym wzięli też udział między innymi poseł Piotr Uruski; radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, który przekazał list gratulacyjny od wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego wraz z zaproszeniem do Sejmu; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, który zaprosił zespół na występ do urzędu marszałkowskiego; starosta krośnieński Jan Pelczar, przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek wraz z radną Marią Parylak; władze gminy Iwonicz-Zdrój z przewodniczącym Rady Miejskiej Rajmundem Boczarem, burmistrzem Witoldem Kocajem i zastępcą burmistrza Jackiem Rygielem.

jubileusz zespołu Lubatowianie

Spotkanie jubileuszowe prowadziła Dorota Świstak, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju, a część związaną z odznaczeniami państwowymi Andrzej Ceglarz. Gościnnie zaprezentowała się kapela "Duklanie" z Dukli, oraz zespół "Łęczanie" z Łęk Dukielskich.

jubileusz zespołu Lubatowianie

Obecny skład zespołu


Lubatowianie
Marcin Cichoń
Sabina Cichoń
Ryszard Deryniowski
Agata Jakieła
Stanisław Pernal
Jan Stanisz
Andrzej Starowiejski
Anna Turek
Maksymilian Turek
Janina Zając
Agnieszka Zima
Dawid Zima
Karol Zima
Krystyna Zima
Piotr Zima

jubileusz zespołu Lubatowianie

Młodzi Lubatowianie
Anna Cichoń
Natalia Cichoń
Julita Dereniowska
Paulina Jakieła
Małgorzata Turek

jubileusz zespołu Lubatowianie

Mali Lubatowianie
Amelia Cichoń
Oliwia Cichoń
Oskar Cichoń
Mateusz Zima
Wiktor Zima
Lidia Jaworska
Zuzanna Jaworska

Kapela
Marcin Cichoń - skrzypce
Ryszard Deryniowski - cymbały
Jan Stanisz - akordeon
Piotr Zima - kontrabas

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.