Mimo zmiany taryfy dla ciepła i kolejnej podwyżki mieszkańcy Krosna nadal nie mogą skorzystać z rekompensaty do cen ciepła.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy dla ciepła dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. To oznacza, że obowiązujące od 1 sierpnia 2022 r. ceny i stawki opłat za ciepło ulegają zmianie. W okresie od 1 lutego do 30 kwietnia wzrosną średnio o ok. 18%, a po 30 kwietnia o ok. 5,8%.

Mimo zmiany taryfy dla ciepła i kolejnej podwyżki mieszkańcy Krosna nadal nie mogą skorzystać z rekompensaty do cen ciepła dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej.

- Decyzję o zmianie taryfy dla ciepła Krośnieński Holding Komunalny otrzymał 17 stycznia 2023 r. Według niej nowe ceny i stawki opłat za ciepło zaczynają obowiązywać od 1 lutego 2023 r. i są podzielone na dwa okresy. Musieliśmy skorzystać z prawa zmiany obowiązującej taryfy dla utrzymania płynności finansowej spółki. Koszty zakupu paliw wzrosły o blisko 9 mln zł. W 2021 r. wynosiły ok. 6 mln zł, a w 2022 r. już ok. 15 mln zł. Bez wzrostu opłat za ciepło nasza Spółka nie byłaby w stanie pokryć takiego wzrostu kosztów prowadzenia działalności - wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Zmiana taryfy dla ciepła oznacza wzrost ceny, jaką za ciepło systemowe zapłacą mieszkańcy Krosna i odbiorcy korzystający z krośnieńskiej sieci ciepłowniczej.
Są dwie przyczyny obecnego wzrostu cen ciepła systemowego. Pierwsza to dalszy wzrost cen paliwa, czyli biomasy i miału węglowego w stosunku do cen określonych w obowiązującej taryfie: to dotyczy części taryfy dla jednostek wytwórczych, które wytwarzają energię cieplną -

- Druga przyczyna to zmiana wskaźnika, na podstawie którego określone są ceny wytwarzania ciepła w układzie kogeneracyjnym. Na 2022 rok wskaźnik wzrostu cen określony został na bardzo niskim poziomie, tj. 3,75%, przy wzrostach cen paliw przekraczających 200%, a to powodowało znaczne straty finansowe przy produkcji energii w takich układach. Sytuacja ta została zauważona przez Urząd Regulacji Energetyki i doprowadzono do zmiany przepisów prawnych oraz podniesienia ceny ciepła wytwarzanego w układach kogeneracyjnych o dodatkowe 25 zł/GJ. I to jest drugi powód podwyżki - tłumaczy prezes Janusz Fic.

Zmiana tego wskaźnika jest o tyle istotna, że w krośnieńskiej elektrociepłowni ponad 50 proc. energii cieplnej wytwarzana jest w układzie kogeneracyjnym, produkującym w procesie skojarzenia energię elektryczną i energię cieplną, a pozostała część w kotłach produkujących jedynie energię cieplną.

Nowe ceny i stawki opłat za ciepło obowiązywać będą od 1 lutego do 31 lipca 2023 r. Mimo wzrostu cen związanego ze zmianą taryfy dla ciepła i kolejnej podwyżki, mieszkańcy Krosna nadal nie mogą skorzystać z rekompensaty do cen ciepła dla przedsiębiorstw energetycznych dostarczających ciepło systemowe na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej, gdyż stosowane przez spółkę ceny za wytwarzanie energii w dalszym ciągu są niższe niż te zapisane w ustawie.

Według ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wsparcie i rekompensaty przysługują przedsiębiorstwom energetycznym, u których średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach innych niż gaz ziemny i olej opałowy.

W Krośnie rozpoczyna się budowa bloku energetycznego
Zgodnie z decyzją prezesa URE średnia cena wytwarzania ciepła w Elektrociepłowni Krosno wynosi obecnie 102,31 zł/GJ, zatem mieszkańcom Krosna nadal nie będzie przysługiwała rekompensata do cen ciepła.

Krośnieński Holding Komunalny tłumaczy, że na wzrost ceny ciepła systemowego ma też wpływ przywrócenie od 1 stycznia br. 23-procentowej stawki VAT w miejsce dotychczas obowiązujących 5 proc. Wzrost podatku jest też istotnym elementem podwyżki, jaka w najbliższym czasie dotknie mieszkańców Krosna, którzy korzystają z ciepła systemowego.

~Hubertus

28-01-2023 08:41 1 1

Właśnie mi przynieśli nowe stawki z KSM. Kubik ciepłej wody 42,67 zł. Ładnie dają popalić.
Odpowiedz

~SOMGORSI

27-01-2023 18:27 2 0

Jak otworzą spalarnię śmieci to wtedy będzie ciepło za darmo , bo opłaty za śmieci wzrosną ze 200%.
Odpowiedz

~Sarkazm

25-01-2023 10:55 7 8

Mamy za to "tańszy" gaz z Ameryki i "gwarancję"
Bezpieczeństwa....super
Odpowiedz

~pis

25-01-2023 10:23 8 4

Rzad PISu zaraz cos ludzia obieca bo wybory za pare miesiecy , a glosy beda potrzebne
Odpowiedz

~abiturient

25-01-2023 09:32 7 8

to te 13,14 pójdą na ogrzewanie i ciepłą wodę..... a miało być tak pięknie, a reszta na wyższe podatki itd......
Odpowiedz

~Mad maxx

25-01-2023 07:40 8 11

Łupanie ludzi na wszystkim co się da.nastanie bieda i nędza
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.