370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma jesienią komputery, które posłużą im do nauki, ale też rozrywki. Czy to koniec tradycyjnego, ciężkiego plecaka?
Podczas wtorkowej (24 stycznia) konferencji prasowej Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował o kolejnych działaniach rządu mających na celu wyrównywanie szans dzieci i młodzieży.

Laptopy dla każdego ucznia


Janusz Cieszyński stwierdził, że jest to początek programu wieloletniego, na który przeznaczone zostanie 760 mln zł. Laptopy mają być zakupione dla każdego rocznika 4-klasistów. Decyzja o tym, żeby rozpocząć rozwój kompetencji cyfrowych akurat u dzieci na tym etapie, była zgodna z rekomendacjami ekspertów. Uczniowie w czwartej klasie zaczynają naukę większej liczby przedmiotów niż w klasach 1-3, zajęcia z informatyki, podstawę programową, w której potrzebne są komputery oraz zaczynają rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

- Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie - podkreślił minister Cieszyński.

Zakupione komputery zostaną dostarczone bezpośrednio do organów prowadzących szkoły. W tym roku uruchomiony zostanie także przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.

Czy znikną ciężkie plecaki


Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z takich samych laptopów, co również wyeliminuje czynnik nierówności. Ten program oznacza także stopniowe odchodzenie od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej formie, czyli książkowej, w ciężkim, szkolnym plecaku.

- Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli. Przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku - dodał minister Cieszyński.

Czy laptopy trzeba będzie zwrócić?


- Chcemy, żeby docelowo były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program ten został w szkołach na stałe, a kolejne roczniki również otrzymywały takie wsparcie - poinformował Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Pieniądze na sprzęt komputerowy. Skorzystają dzieci z Krosna i powiatu

Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich


To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery i tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.

Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE.

~Na nie

29-01-2023 18:28 8 8

Chore pomysły
Odpowiedz

~SOMGORSI

27-01-2023 18:30 10 13

I relanium dla każdego.
Odpowiedz

~Oo

26-01-2023 19:42 12 16

500+ na wódkę i czekamy na następne prezenty
Odpowiedz

~Ja

26-01-2023 10:49 12 14

Następny chory pomysł pisu! Dostają 500+,3oo+,rodzinne ,rodziców maja i jeszcze nie stać kupić dziecku komputera?, a na biedne chore dzieci ludzie muszą *żebrać*- wstyd rządzący!
Odpowiedz

~Gosc

25-01-2023 21:26 18 19

W du.. Niech se wsadza te komputery za chwilę trza będzie do okulisty jechać i psychologa z dzieckiem, celowa robota wszystko jest zaplanowane jak ta plandemia cowid.
Odpowiedz

~As

25-01-2023 21:06 16 16

Jestem 50+. Oprócz tego że ciągle dostaje tylko po zadzie od tego państwa bo jeszcze nic nie dostałem jak inni bo mi się nic nie należy . Dzieci dorosłe,emerytura + to lata świetlne, palę w co gazem też mnie mają w D,a tylko płacę za to wszystko ta dzisiejszą drożyznaą
Odpowiedz

~Krośnianin

25-01-2023 18:35 11 17

A teraz nie spędzają długich godzin przed komputerem? Chodzi o wyrównanie szans.
Odpowiedz

~Polak

25-01-2023 14:07 15 23

I znowu przesada w drugą stronę.
Rozumiem, że dzieci w czwartej i dalszych klasach nie będą tracic czasu na naukę pisania i długie godziny będą spędzać przed komputerem. Czy naprawdę o to nam chodzilo?
Odpowiedz

~franio098

25-01-2023 13:57 20 21

Dzisiaj każde dzick0o dostaje 500+więc nie widzę potrzeby kupowania takich prezentów..To po pierwsze..Po drugie kto właściwie ma kupować ?..Samorządy..?..
Odpowiedz

~pis

25-01-2023 13:42 19 18

Przetarg na pewno wygra jakis nowy handlarz bronia jak i przy respiratorach , a potem nagle zniknie z kraju wraz z kasa
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.