Co trzecia kobieta przebadana w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie w ramach "Programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna" została skierowana do pogłębionej diagnostyki w kierunku raka piersi.
Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna jest prowadzony w krośnieńskim Szpitalu od września 2022 roku. Skierowany jest do kobiet w wieku 40-49 lat oraz 70-74 lat zamieszkałych w Krośnie i finansowany jest przez Miasto Krosno.

Kobietom w przedziale wiekowym 50-69 lat niezależnie od miejsca zamieszkania, oferowany jest inny program, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do tej pory w ramach programu z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało 70 mieszkanek Krosna. U co trzeciej z kobiet wykryto nieprawidłowości w piersiach. W większości są to pacjentki 40+, które wcześniej nie robiły mammografii, opierając diagnostykę piersi jedynie na badaniu USG.
40 krośnianek była zainteresowana instruktażem samobadania piersi.
Zorganizowano również dwa spotkania edukacyjne, podczas których Krystyna Krygowska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego dla województwa podkarpackiego objaśniała kobietom działania profilaktyczne, które należy podjąć, aby ustrzec się przed nowotworem piersi.

W 2023 roku krośnieński szpital w ramach programu planuje przebadać 330 pacjentek. Mimo akcji informacyjnej w mediach oraz na plakatach rozwieszonych w mieście, na badanie mammograficzne zgłosiło się dotychczas zaledwie kilkadziesiąt osób. Część ponad czterdziestoletnich kobiet odwiedzająca szpitalną Poradnię Ginekologiczno-Położniczą nie jest zainteresowana mammografią, tłumacząc, iż jest to badanie przeznaczone dla starszych pań. Są przekonane, że na wykonanie mammografii jest jeszcze dla nich za wcześnie.

- Wybór metody obrazowania piersi zależy od wieku pacjentki. Przed 35-40 rokiem życia lub u ciężarnych wykonuje się USG piersi, natomiast po 35-40 roku życia mammografię. Ma to związek z budową piersi, która w trakcie życia kobiety się przeobraża. Ciąża jest pewnego rodzaju granicą. Po niej w piersi zaczyna się powoli dokonywać przebudowa tłuszczowa, by około 40. roku życia tkanka tłuszczowa zaczęła w piersi dominować. USG jako badanie kontrolne sprawdza się u osób młodszych i tych z dużą ilością tkanki gruczołowej, natomiast mammografia obrazuje pierś u osób starszych i tych, u których jest mniej gruczołu a więcej tkanki tłuszczowej - tłumaczy lek. Piotr Wajda- specjalista ginekologii i położnictwa Poradni Ginekologiczno-Położniczej krośnieńskiego szpitala.

W przypadku, gdy wynik badania jest niepokojący, pacjentka kierowana jest na wizytę lekarską, w trakcie której omawiane jest dalsze postępowanie diagnostyczne.

Według mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii dla województwa podkarpackiego prognozowana zapadalność na nowotwór piersi w 2029 roku wzrośnie o 5 tysięcy przypadków. Warto już teraz badać piersi profilaktycznie, aby za sześć lat nie znaleźć się w prognozowanej grupie pacjentów onkologicznych. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, które w przyszłości mogą przekształcić się w zagrażający życiu nowotwór.

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie zaprasza mieszkanki Krosna na badania mammograficzne do poradni ginekologiczno-położniczej przy ul. Korczyńskiej 57 w ramach "Programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Krosna na lata 2022-2023".
Rejestracja: poniedziałek-wtorek: godz. 8:00-10:00, środa: 11:00-12:00.
Więcej informacji pod numerem tel.: 13-43-78-266.


~hulajnoga syntezatora

08-02-2023 16:15 5 13

Dziwne, że taka sama sytuacja jest obecnie też w innych zakątkach świata... Pewnie dobra partia była w fiolkach w ostatnim czasie. Pozostaje życzyć powodzenia wszystkim postępowym ✌️
Odpowiedz

~Ja

08-02-2023 14:44 4 9

Jak co trzecia osoba,to trochę za dużo może urządzenie uszkodzone!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.