Umowa między ZSNG w Krośnie i PGNiG Technologie S.A. Grupa Orlen ma przynieść korzyści zarówno uczniom, absolwentom szkoły, jak firmie.
W Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie podpisane zostało dzisiaj (17 lutego) porozumienie o współpracy między krośnieńską Naftówką i PGNiG Technologie S.A. z siedzibą w Krośnie Grupa Orlen. Podpisy pod dokumentem złożyli dyrektor szkoły Joanna Kubit i prezes PGNiG Technologie Zbigniew Leniowski.

- Dzisiejsze odnowienie porozumienia ze spółką naftowo-gazowniczą z Krosna jest dowodem na to, że nasza szkoła bardzo współpracuje z przedstawicielami tej branży. Umowa ma przynieść korzyść przede wszystkim uczniom kształcącym się w Naftówce. Dotyczy ona praktyk zawodowych, staży wakacyjnych, wycieczek przedmiotowych wspomagających kształcenie zawodowe. Ponadto uczeń, który podejmie pracę w PGNiG Technologie, będzie mógł rozpocząć studia zaoczne - powiedziała dyrektor Joanna Kubit.

Podpisanie porozumienia w Naftówce Krosno

Dla szkoły, która w tym roku będzie uroczyście świętować 75-lecie powstania, ważnym aspektem jest także wymiana kadrowa. PGNiG Technologie od lat sprawuje nad Zespołem Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie patronat merytoryczny.

- Między innymi dzięki przychylności prezes PGNiG Technologie jeden z pracowników spółki prowadzi zajęcia zawodowe w naszej szkole - dodała dyrektor Naftówki.

Prezes PGNiG Technologie Zbigniew Leniowski podkreślił, że współpraca ze szkołami średnimi oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie jest projektem długofalowym, by mieć możliwość korzystania z zasobu uczniów, studentów, a przede wszystkim absolwentów. Jest to kontynuacja współpracy, która była wcześniej, ale obecnie już w Grupie Orlen.

- Uczniowie, czy studenci w czasie praktyk mają możliwość poznania specyfiki pracy w branży naftowo-gazowniczej oraz zdobywać wiedzę praktyczną. Z kolei absolwenci, którzy podejmą pracę, nie będą zderzać się z czymś nieznanym, będą już znać jej specyfikę - zaznaczył prezes Zbigniew Leniowski.

Barbórka w PGNiG Technologie Krosno
Współpraca ma również przynieść korzyści firmie.

- My nie potrzebujemy kogoś, kto będzie zbyt długo eksperymentował na naszym majątku, przychodząc do pracy. Chcemy, żeby to robił wcześniej jako uczeń odbywający u nas praktyki. Jest na pewno bardzo specjalistyczna branża i dlatego potrzebujemy wysoko wykwalifikowanych pracowników, chcących w niej pracować. Dlatego między innymi podpisujemy dzisiaj umowę - dodał prezes PGNiG Technologie.

Podpisanie porozumienia w Naftówce Krosno

Dyrektor Joanna Kubit przypomniała, że Naftówka wspólnie z PGNiG Technologie wystąpiła z projektem utworzenia Branżowego Centrum Umiejętności. Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczący kształcenia zawodowego.

- Jest to ogromny ukłon w kierunku poprawy jakości i efektywności szkolnictwa zawodowego. O utworzenie takiego centrum może wystąpić szkoła, która ma mocne partnerstwo branżowe. Do tej pory szkoły wydawały uczniom dokumenty ukończenia technikum. Natomiast przy branżowym centrum będzie mógł ukończyć również szereg różnego rodzaju kursów, które będą pomocne na rynku pracy i centrum będzie te kursy certyfikować - tłumaczy Joanna Kubit.

Podpisanie porozumienia w Naftówce Krosno

Studniówka 2023 "Naftówki". Tak bawili się maturzyści!
Zgodnie z założeniami, w ultranowoczesnym obiekcie, który ma powstać przy szkole, będą wykorzystane nowoczesne technologie i rozwiązania w obszarze energetyki, ochrony środowiska, jak choćby wodór i pompy ciepła. W centrum będzie również możliwość szkolenia osób dorosłych, nawet około 60 procent wszystkich uczestników szkoleń. Jest to na pewno ogromna szansa dla miasta Krosna i regionu.

Projekt Naftówki przeszedł pozytywnie weryfikację formalną i obecnie przechodzi ocenę merytoryczną. Ostateczne wyniki mają być znane 31 marca br.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.