Posłuchaj:

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie 20 lutego uroczyście zainaugurowało obchody Roku Kopernikowskiego. Szkoła imię wielkiego uczonego obrała sobie już w 1921 roku. A niepodzielnie patronuje od roku 1962.
Inauguracja obchodów Roku Kopernikowskiego rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Mikołaja Kopernika przy budynku I LO i wciągnięciem na maszt okolicznościowego proporca.

Uroczystość pod pomnikiem Kopernika w Krośnie

Dalsza część uroczystości upamiętniająca 550. rocznicę urodzin wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika odbyła się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Inauguracja Roku Kopernikowskiego w Krośnie

Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO w Krośnie podkreślił, że obowiązkiem każdej szkoły jest czcić pamięć osoby, którą społeczność szkolna wybrała sobie na swojego patrona.

- I LO w Krośnie ma ten przywilej i zaszczyt mieć na sztandarze jednego z największych uczonych w dziejach ludzkiej myśli. Dzisiejsza uroczystość upamiętnia 550. rocznicę urodzin i inauguruje całoroczne obchody okrągłego jubileuszu. Swoimi działaniami wpisujemy się w narodowe obchody poświęcone genialnemu uczonemu - powiedział dyrektor Ryszard Józefczyk.

Uchwałę Senatu RP o ustanowieniu roku 2023 - Rokiem Mikołaja Kopernika odczytała uczennica Zuzanna Bernacka.

Inauguracja Roku Kopernikowskiego w Krośnie

W drugiej, prelekcyjnej części, dr hab. Piotr Łopatkiewicz, profesor PANS zaprezentował wykład "Mikołaj Kopernik a środowisko Akademii Krakowskiej XV wieku", a Beata Wygonik-Wronka, nauczyciel I LO - "De revolutionibus Orbium Coelestium - recepcja dzieła". "Fotograficzną podróż przez wszechświat" przygotował Mariusz Świętnicki, sekretarz krośnieńskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Na scenie RCKP wystąpił chór szkolny pod dyrekcją Krzysztofa Trybusa.

Uczniowie Kopernika w Krośnie

W uroczystości wzięli udział między innymi podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, prezydent Krosna Piotr Przytocki, prorektorzy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie dr Agnieszka Woźniak i dr Krzysztof Frączek, zarząd Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Krośnie na czele z prezesem Arturem Lipińskim, przedstawiciele krośnieńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z prezesem Wacławem Moskalem, dyrektorzy krośnieńskich szkół, uczniowie "Kopernika". Obchody prowadziła Ewa Jaklewicz, wicedyrektor I LO.

Inauguracja Roku Kopernikowskiego w Krośnie

W ciągu tego roku szkolnego zaplanowano jeszcze między innymi ogłoszenie konkursów tematycznych literackich i plastycznych dla młodzieży szkolnej z Krosna, cykl zajęć dla uczniów, popularyzujących astronomię, połączone z obserwacjami nieba, wycieczkę szkolną do Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie oraz 1 czerwca uroczyste podsumowanie obchodów Roku Kopernikowskiego w ramach Wiosennego Ogrodu Nauk i Sztuk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.