W 2022 r. Krośnieński Holding Komunalny wyprodukował 12 348 MWh energii, czyli o 7,2% więcej w porównaniu do roku 2021. Ostatnio inwestycje dotyczące instalacji fotowoltaicznych spowolniły. Dlaczego?
Krośnieński Holding Komunalny od kilkunastu lat stawia na niezależność energetyczną poprzez budowę własnych źródeł energii. Obecnie spółka posiada 16 obiektów prądotwórczych, o łącznej mocy 3495 kW, a kolejne są w budowie bądź przygotowaniu.

holding komunalny krosno

Potencjał energetyczny


W 2022 r. spółka wytworzyła 12 348 MWh energii elektrycznej. Najwięcej energii pochodziło z elektrociepłowni biomasowej ORC, tj. ponad 8,5 tys. MWh, co stanowi 69% ogółu wyprodukowanej energii. Elektrownie biogazowe wyprodukowały ponad 2,5 tys. MWh, tj. 20%, instalacje fotowoltaiczne ponad 1,1 tys. MWh, czyli 9%, a mała elektrownia wodna w Sieniawie 191 MWh, co stanowi 2% udziału w całości energii wyprodukowanej przez Krośnieński Holding Komunalny w skali całego minionego roku. Zużycie całkowite energii elektrycznej w Spółce w 2022 r. wyniosło ok. 12 400 MWh.

- Energia elektryczna produkowana przez naszą spółkę w całości jest tzw. energią zieloną i bazuje na odnawialnych źródłach energii. Zdecydowana większość wytworzonej energii jest zużywana przez Spółkę na potrzeby własne i w miejscu wytworzenia. Wskaźnik autokonsumpcji za rok 2022 wynosi ok. 87% i jest niższy niż w roku 2021 - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Wysoki wskaźnik autokonsumpcji


Produkcja energii elektrycznej w Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego jest ściśle powiązana z działającym w spółce systemem autokonsumpcji. W jej ramach ramach w 2022 r. spółka zużyła ponad 10 713 tys. MWh energii własnej z wytworzonych 12 348 MWh, czyli ok. 87%.

- Rok 2022 był okresem mocno kryzysowym w energetyce. W naszym przypadku wzrosła produkcja własnej energii elektrycznej, ale w związku z olbrzymimi zawirowaniami na rynku energii elektrycznej zdecydowaliśmy się korzystać z taryf gwarantowanych, sprzedając własne nadwyżki na rynku, a to wpłynęło na obniżenie całorocznego wskaźnika autokonsumpcji - wyjaśnia prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Rozwój elektromobilności


Wykorzystując własny potencjał energetyczny spółka stawia na rozwój elektromobilności. W taborze są aktualnie cztery samochody elektryczne, a w pierwszym kwartale 2024 r. do krośnieńskiego MKS, tj. spółki, w której Krośnieński Holding Komunalny posiada 100% udziałów, trafią trzy autobusy z napędem elektrycznym.
Dodatkowo planowana jest budowa stacji ładowania dla autobusów elektrycznych na terenie Elektrociepłowni Krosno, gdzie do 2024 r. powstanie blok energetyczny, mający produkować rocznie ok. 9 tys. MWh energii elektrycznej, a także budowę ogólnodostępnej stacji ładowania przy ul. Fredry.

- Stawiamy na rozwój elektromobilności, a pojazdy elektryczne traktujemy trochę jak "mobilne magazyny energii elektrycznej". Staramy się tak parametryzować nasz system, aby posiadane pojazdy elektryczne ładować w momentach, kiedy mamy nadwyżki energii elektrycznej - podkreśla Janusz. Fic.

Nowe inwestycje


Krośnieński Holding Komunalny cały czas dąży do niezależności energetycznej i konsekwentnie realizuje działania inwestycyjne mające na celu budowę kolejnych źródeł energii.
Najważniejsze z nich to Blok Energetyczny opalany paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych do produkcji w skojarzeniu energii cieplnej (moc 6,4 MW) i energii elektrycznej (moc 1,6 MW).

- Po wybudowaniu bloku energetycznego nastąpi skokowy przyrost produkowanej w spółce energii elektrycznej. Planujemy, by energia wyprodukowana w tej instalacji była zagospodarowana lokalnie, w ramach Krośnieńskiego Klastra Energii, który Krośnieński Holding Komunalny utworzył wraz z miastem Krosnem i Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie - dodaje prezes Janusz Fic.

W planach jest także budowa kolejnych ok. 10 instalacji fotowoltaicznych, w tym instalacji wraz z magazynami energii. Takie instalacje miałyby powstać m.in. na terenie ZUW "Jasiołka" w Szczepańcowej, przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów oraz przy innych obiektach.

Protest przeciwko budowie dużych farm fotowoltaicznych w gminie Miejsce Piastowe

Inwestycje spowolniły


- Mimo że plany dotyczące rozbudowy instalacji mamy bardzo duże, to w ostatnim czasie inwestycje te znacząco spowolniły. Wydłużają się procedury uzgodnieniowe i przyłączeniowe do sieci, przez co te inwestycje są bardzo trudne do realizacji w obecnych uwarunkowaniach formalno-prawnych, a już wręcz niemożliwe do szybkiej realizacji, poza małymi instalacjami do 50 kW, które są traktowane jako instalacje prosumenckie i dzięki temu można wykorzystać szybką ścieżkę włączenia takiej instalacji do sieci - zaznacza prezes Janusz Fic.

Dodaje też, że przedłużające się procedury uzgodnień dla nowych instalacji to bardzo niepokojąca sytuacja, ponieważ potrzeby realizacji kolejnych inwestycji w energetykę odnawialną są bardzo duże, a możliwości ich realizacji niestety ograniczone.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.