System monitoringu funkcjonujący w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie ułatwił strażnikom zidentyfikowanie sprawcy kradzieży drewna.
W sobotę 11 marca strażnicy leśni z Nadleśnictwa Kołaczyce wspólnie ze strażnikami nadleśnictw Dukla i Rymanów prowadzili patrole w ramach "Akcji wieniec 2023". W trakcie obchodu kompleksów leśnych w okolicy Bieździedzy namierzyli sprawcę kradzieży drewna.

Było to możliwe dzięki zainstalowaniu fotopułapki leśnej, która "wysłała" zdjęcie ciągnika rolniczego w lesie. Po udaniu się na miejsce strażnicy zauważyli świeży pień po ściętej jodle, przykryty gliną i gałęziami w celu zamaskowania kradzieży. Ślady ciągnika rolniczego, które w pewnym momencie urywały się z racji zajeżdżenia ich poprzez inne pojazdy, potwierdziły przypuszczenia o kradzieży. W ostatecznym ustaleniu sprawcy pomógł dron. Obraz z jego kamery pozwolił ustalić miejsce, gdzie stał ciągnik ze skradzionym drewnem. Po wejściu na posesję strażnicy zidentyfikowali skradzione drewno, które już było przygotowane do przetarcia na prymitywnym traku.

Dron namierzył sprawcę kradzieży

- Właściciel ciągnika i tartaku jednocześnie przyznał się do kradzieży drewna, tłumacząc przy tym, że nie był to jego pierwszy raz, a teraz jak został złapany, będzie musiał znowu ukraść drewno, jak to określił, w celu odrobienia "strat", ale nie dając się przy tym już złapać - relacjonuje Łukasz Krzakiewicz, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Kołaczyce.

- Po czynnościach wyjaśniających sporządzony zostanie wniosek o ukaranie do sądu za kradzież drewna, zaś za nieuprawniony wjazd do lasu pojazdem silnikowym sprawca otrzymał już mandat karny z art. 161 K.W. w wysokości 500 zł. - dodaje Łukasz Krzakiewicz.

Dron namierzył sprawcę kradzieży

Kradzież drewna o wartości do 500 złotych jest wykroczeniem (art. 120 p.1 K.W.), za które grozi grzywna, sąd również orzeka nawiązkę w wysokości podwójnej wartości skradzionego surowca. Kradzież drewna o wyższej wartości podlega już karaniu z artykułów kodeksu karnego.

~Borowiaks

16-03-2023 09:53 11 14

Gdzie ten "las" bo go nie widzę! Scena jak z filmu Nic Śmiesznego, "Co to jest?! Las!po ciul mi las? W scenopisie pisze, że las..! W scenopisie? Znajdź mi to w scenopisie?
Kiedy wjechali na wyniosłość drogi, oczom ich ukazał się las...las... krzyży? ;)
Odpowiedz

~Clandestino

15-03-2023 12:52 13 21

Dożyłem czasów gdy głupota stała się cnotą.
Odpowiedz

~Ja

15-03-2023 07:12 18 13

Bardziej prostackiej odpowiedzi nie widziałam, nie czytałam.....?
Odpowiedz

~Seba

14-03-2023 18:45 16 24

Taka wielka akcja. Tyle służb, drony, samochody, fotopułapki i ... mandat 500 zł!
Na "wolny" sąd to bym nie liczył, bo się okaże, że dostanie wyrok na Najsztuba, Cimoszewicza albo innego wybranego, czyli nic!
Odpowiedz

~apis

14-03-2023 18:00 29 20

widać jest pisowskim wyborcą bo tłumaczenie ma takie jak oni: "kradniemy i co nam zrobicie?"
Odpowiedz

~Tomek

14-03-2023 12:43 12 36

Tłumaczenie traktorzysty 9/10. Brakło tylko żeby zwyzywał leśników od złodziei, lol.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.