Kolejna już Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przyniosła interesujące rozstrzygnięcia. Jakie drewno kupiono i za ile?
W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1623 metry sześcienne, co oznacza, że jest to wciąż jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej. Zgromadzono je na składach w Godowej (Nadleśnictwo Strzyżów) , Oleszycach (Nadleśnictwo Oleszyce) i Załużu (Nadleśnictwo Brzozów).

submisja drewna

Najwięcej wystawiono drewna dębowego - 1159 m. sześc. i jaworowego - 174 m. sześc. Relatywnie dużo było w tym roku modrzewia - 153 metry. W mniejszych ilościach sprzedano również wystawione na przetarg drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i klonu.

O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się 16 oferentów reprezentujących firmy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Włoch.

Jak co roku komisja przetargowa dokonała oficjalnego otwarcia ofert. Ostateczny wybór nabywców przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Pozwala on szybko i sprawnie wybierać najkorzystniejsze oferty, dając jednocześnie kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu.

- Submisje drewna dają odbiorcom możliwość dokładnego obejrzenia każdej kłody i wyszacowania ceny według własnych indywidualnych oczekiwań i możliwości. Sprzedaż niemal całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces. Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie - stwierdził przewodniczący komisji przetargowej Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych.

Średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3561 zł., czyli wzrost o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznej. Najwyższą cenę średnią - 4274 za m. sześc. - uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa od dębu i sięgnęła 1983 zł.

Najdrożej jednak sprzedano jedną kłodę jaworową z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne - cenę 28 595 zł za metr sześcienny zaoferowała firma z Włoch.

Tym samym pobity został rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m.sześc.

- Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Jakie drewno okazało się najcenniejsze podczas submisji KROSNO 2021?
Rzecznik dodaje, że podkarpackie drewno w najróżniejszych produktach trafia niemal na cały świat. Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych. Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, "usłyszymy" w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe (m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany) brzmią w najlepszych filharmoniach świata.


~Janusz

28-02-2023 14:16 4 7

Leśnicy wmawiają że oni sądzą drzewa. To szabrownicy. Jako młodzieniec sadzilem drzewa w lesie a teraz za gałązkę na miotle dostanę karę.
Odpowiedz

~Iro

27-02-2023 03:53 4 5

Wszystko zniszczą dla pieniędzy żeby
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

25-02-2023 19:30 4 7

Czy te drzewa sadzili pracownicy RDLP w Krośnie, że tak je chętnie ścinają i sprzedają? Według prawa lasy są dobrem ogólnym, narodowym. Więc jakim prawem RDLP tak szafuje nie swoim mieniem i do czyjej kieszeni wędruje kasa ze sprzedaży tych wspaniałych dębów, jaworów, buków itp., itd.?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.