Na zaproszenie burmistrza XVII dzielnicy Budapesztu Tamasa Horvátha w stolicy Węgier z wizytą, gościła delegacja Powiatu Krośnieńskiego
W uroczystości upamiętniającej 175. rocznicę Powstania Węgierskiego 1848 r. wzięła udział trzyosobowa delegacja Powiatu Krośnieńskiego: wicestarosta Andrzej Guzik, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Ginalski i Renata Pelczar artysta malarka z Korczyny.

Obchody Święta Narodowego w XVII dzielnicy Budapesztu rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego przy mogiłach powstańców. Jest to symboliczne miejsce upamiętniające poległych w walce o wolność i niezależność Węgier. Następnie hołd bohaterom walk o wolność Węgier poprzez złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oddali m.in. władze samorządowe XVII dzielnicy, poseł do parlamentu węgierskiego Mónika Dunai, przedstawiciele Powiatu Krośnieńskiego oraz innych państw partnerskich, radni i mieszkańcy.

powiat krośnieński budapeszt

Druga część uroczystości odbyła się w domu kultury, gdzie zaproszeni goście obejrzeli patriotyczny program artystyczny. Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla osób szczególnie zasłużonych dla dzielnicy w różnych obszarach działalności.


W przeddzień obchodów rocznicowych w Domu Kultury w XVII dzielnicy Budapesztu otwarto wystawę prac "W związku z naturą" Renaty Pelczar. Artystka mieszkająca w Korczynie najczęściej tworzy w technice olejnej, akwareli, akrylu, pastelu olejnym i ołówku. Pragnie, by w jej przedstawieniach przyroda przestała być tylko tłem ludzkich działań, a stała się ich głównym bohaterem. Stara się uchwycić to, co trudne do zauważenia i zarejestrowania. Szczególnie rozmiłowana jest w przyrodzie Korczyny. Jej ulubionym motywem są jabłonie korczyńskie, które często można spotkać w pracach artystki.

powiat krośnieński budapeszt

Wizyta była także okazją do roboczego spotkania władz samorządowych dzielnicy z przedstawicielami powiatu, w celu omówienia wspólnych działań i przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w roku bieżącym.

~Max

22-03-2023 16:19 0 1

Fajna ekipa
Odpowiedz

~OLKA

20-03-2023 13:55 1 2

Jabłonie spoko
Odpowiedz

~MAREK

20-03-2023 11:31 2 4

Pięknie prezentowała się delegacja z Krosna
Odpowiedz

~MAREK

20-03-2023 09:45 2 5

Bardzo elegancko prezentowała się delegacja z Krosna
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.