30 maja br. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbędzie się XI edycja Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki. Mechanik zaprasza wszystkich uczniów szkół podstawowych z regionu podkarpackiego do odwiedzenia w tym dniu, a zwłaszcza zainteresowanych nowoczesną technologią w branży lotniczej, motoryzacyjnej, automatyki i robotyki oraz mechatronicznej. Jest to ważne wydarzenie, gdyż inicjatorzy tego eventu chcą zarekomendować wszystkie możliwości, które będą przekonywać, że "nauka nie musi być nudna".
Jak co roku, ideą festiwalu jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowań kierunkami technicznymi. Wcześniejsze edycje Festiwalu cieszyły się dużym zainteresowaniem, co utwierdziło ZSM w przekonaniu o potrzebie, a także słuszności organizacji takiego wydarzenia. Festiwal kierowany jest do młodzieży szkół podstawowych regionu krośnieńskiego i województwa podkarpackiego.

Podczas Festiwalu zaplanowano szereg atrakcji dla odwiedzających - m.in. interaktywną wystawę i pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dodatkowymi wydarzeniami Festiwalu będą ciekawe wystawy i ćwiczenia laboratoryjne uczelni wyższych technicznych regionu oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych, a także przedsiębiorstw nowoczesnych technologii. W ofercie są wykłady i warsztaty popularno-naukowe kierowane do młodzieży szkolnej.

Organizatorzy tym wydarzeniem chcą promować wśród uczniów ciekawość świata oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Ponadto Festiwal ma pokazać świat nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie, promować lokalne inicjatywy edukacyjne oraz stworzyć młodzieży możliwość publicznych prezentacji. Wszystko po to, aby naukę przedstawić w sposób zrozumiały, zarazem atrakcyjny i niekoniecznie w murach szkolnych. Przy tej okazji, Mechanik pragnie zarekomendować młodzieży szkolnej zawody nowoczesnych technologii, wskazywać kwalifikacje i kompetencje, które najlepiej przygotowują do życia bez zmartwień o własną przyszłość i karierę zawodową.

Proponowany zakres tematyczny Festiwalu to:
 • Centrum Nauki Kopernik - O!Świecenie

 • Wirtualne loty samolotem oraz na symulatorze lotu

 • Planetarium

 • Warsztaty: eksperymenty, robotyka w laboratoriach nowoczesnych technologii

 • Escape Room

 • Nauka nie musi być nudna - m.in. warsztaty uczelni wyższych

 • Pojazdy mechaniczne i elektryczne w realnym działaniu

 • Muzeum Motoryzacji - czar dawnych pojazdów

 • Eksperymentuj - ćwiczenia laboratoryjne dla dzieci i młodzieży

 • Zręcznościowy tor umiejętności

 • Wirtualna jazda samochodem i na symulatorze jazdy

 • Gry i zabawy z robotami PHOTON

 • Pokazy sprawnościowe zwiększające bezpieczeństwo na drogach publicznych zaprezentowane przez Policję i Straż Pożarną

 • Zaprezentowanie przez Jednostkę Wojskową najnowszych technik wojskowych oraz strzeleckiej broni palnej

Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie serdecznie zaprasza młodzież szkolną do wzięcia udziału w rekomendowanym evencie. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

XI Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki został objęty patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Krosna.

Zgłoszenia szkół na Festiwal przyjmowane są pod numerem telefonu 13 43 215 61 (sekretariat ZSM) lub e-mailem: zsm@mkrosno.pl w terminie do 25 maja 2023 r.

Relacje z festiwalu z poprzednich lat:
Dzień pierwszy VII Krośnieńskiego Festiwalu Nauki i Techniki
V Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki
Trwa IV Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki
III Krośnieński Festiwal Nauki i Techniki

Plakat XI Krośnieński Festiwalu Nauki i Techniki

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.