Posłuchaj:

W Krośnie trwają obchody 75-lecia Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, jedynej tego typu placówki na poziomie ponadpodstawowym w Polsce.
Przez dwa dni (30 czerwca i 1 lipca) swoje święto obchodzi Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych, czyli popularna krośnieńska Naftówka. W piątek i sobotę odbywają się uroczystości jubileuszowe szkoły.

Obchody rozpoczęły się dzisiaj mszą św. w Bazylice Mniejszej w Krośnie z udziałem księży absolwentów, której przewodniczył Metropolita Przemyski ks. arcybiskup Adam Szal. W trakcie została poświęcona kapsuła czasu, która zostanie wmurowana w obiekt Branżowego Centrum Umiejętności, które powstanie przy ZSNG.

Jubileusz 75-lecia Naftówki

Po mszy uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę górniczą z Sanoka przeszli przed pomnik Ignacego Łukasiewicza, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów.

Uroczysta gala odbyła się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.
Historię szkoły "w pigułce" przypomniała dyrektor Joanna Kubit. Motywem przewodnim prezentacji było hasło "ramie w ramię z branżą", gdyż to jest wyróżnik Naftówki.

- To, że na co dzień współpracujemy z branżą naftowo-gazowniczą pozwala nam się ciągle rozwijać, podnosi jakość i efektywność kształcenia. Przypomnę, że na samym początku funkcjonowania szkoły, Instytut Naftowy oddał do dyspozycji szyb szkoleniowy Arnold 111 i rozpoczęło się coś, co dzisiaj nazywamy dumnie kształceniem dualnym, czyli uczymy teorii w szkole, a praktykujemy u pracodawców. Dla naszej Naftówki to nic nowego. Cały czas w taki sposób kształcimy na wiertniach. Zmieniają się narzędzia, zmieniają się obiekty, natomiast idea pozostaje cały czas ta sama. I to jest najpiękniejsze w naszej szkole - powiedziała Joanna Kubit.

Jubileusz 75-lecia Naftówki

W ciągu 75 lat szkoła wykształciła około 25 tysięcy absolwentów. Dzisiaj uczęszcza do niej około 1000 uczniów, a Naftówka zatrudnia 85 nauczycieli.

Dyrektor dodała, że obecnie szkoła wchodzi w nową jakość kształcenia zawodowego. Wspólnie z partnerami branżowymi, czyli PGNiG, Stowarzyszeniem Inżynierów Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego oraz Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie przy dużym wsparciu Miasta Krosna, wybudowane zostanie przy szkole Branżowe Centrum Umiejętności, z nowoczesnymi warsztatami branżowymi.

Jubileusz 75-lecia Naftówki

Podczas dzisiejszej uroczystości w sposób szczególny został uhonorowany 94-letni Józef Zuzak, były dyrektor zakładów z branży naftowej i gazowniczej, a także nauczyciel w szkole jubilatce. Z rąk sekretarza generalnego Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Janusza Pudły otrzymał najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia - Medal im. Ignacego Łukasiewicza. Laudację na cześć laureata wygłosił dr inż. Stanisław Szafran.

Dyrektor Joanna Kubit otrzymała Złotą Honorową Odznakę Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Z kolei prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Adam Mirek wręczył Honorową Odznakę "Zasłużony dla bezpieczeństwa w górnictwie" Joannie Kubit oraz Dorocie Rohan, wicedyrektorce Naftówki i nauczycielowi przedmiotów geologiczno-wiertniczych i Wioletcie Rajs-Rabskiej, nauczycielowi przedmiotów geologiczno-wiertniczych.

Jubileusz 75-lecia Naftówki

Gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu złożyli między innymi posłowie Joanna Frydrych i Piotr Babinetz, Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie Małgorzata Rauch, ktora wręczyła dyrektor Joannie Kubit Nagrodę Kuratora Oświaty, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z radną Joanną Bril, władze miasta Krosna z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Kubitem, prezydentem Piotrem Przytockim, zastępcą prezydenta Bronisławem Baranem, przedstawiciele środowisk naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, prezesi i przedstawiciele spółek naftowych i gazowniczych oraz instytucji z branży współpracujący ze szkołą, dyrektorzy krośnieńskich szkół ponadpodstawowych

Jubileusz 75-lecia Naftówki

W części artystycznej, którą przygotowali Marta Wojnar, Anna Szczuchniak, Katarzyna Guzik i Dawid Dudek, wystąpił chór szkolny oraz wokalistki: Maja Samborowska, Monika Szufnarowska-Jałowiec, Weronika Cetera.
Jubileuszową galę prowadzili uczniowie: Sandra Chochołek, Laura Łabiak i Szymon Penar.

Jubileusz 75-lecia Naftówki

Zwieńczeniem pierwszego dnia uroczystości będzie bal absolwentów w Pałacu Polanka.

W sobotę w budynku Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych przy ul. Bohaterów Westerplatte zaplanowane zostały wykłady okolicznościowe, wystawy tematyczne, spotkania w klasach z wychowawcami, emerytowanymi nauczycielami i nauczycielami obecnie pracującymi w szkole.

[AKTUALIZACJA]


Relacja z soboty: Brylantowy jubileusz Naftówki. Tak świętowano w sobotę!

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.