Posłuchaj:

W sobotę (1 lipca) zakończyły się dwudniowe obchody 75-lecia Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. Wzięło w nich udział około 250 absolwentów.
W tym roku krośnieńska Naftówka uroczyście świętuje jubileusz 75-lecia powstania, choć tak naprawdę 75 lat minęło w roku ubiegłym. Jednak w roku 2022 obchodzony był Rok Ignacego Łukasiewicza, patrona Naftówki i szkoła skupiła się na uroczystościach z tym związanych.

Naftówka w Krośnie skończyła 75 lat
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w piątek (30 czerwca) mszą św. w Bazylice Mniejszej, później była uroczysta gala w RCKP, a piątek zakończył się balem absolwentów w Pałacu Polanka w Krośnie.

W sobotę (1 lipca) świętowanie przeniosło się do budynku Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych przy ul. Bohaterów Westerplatte. Rozpoczęły się one wykładem okolicznościowym prof. dr hab. inż. Piotra Czai i lek. Magdaleny Bernackiej, którzy zaprezentowali publikację "Dorobek polskich słuchaczy Akademii Górniczej w Leoben".

Jubileusz 75-lecia Naftówki Krosno

Sylwetki zmarłych dyrektorów i niektórych nieżyjących już nauczycieli "Naftówki" przypomniał Adam Janas, dyrektor szkoły w latach 1990-2004.
Wspomnieniami z lat szkolnych podzielił się również prof. dr hab. Roman Kuźniar, który zaprezentował oryginalną czapkę szkolną, która jak udało się ustalić została uszyta w zakładzie karnym dla kobiet w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Profesor przekazał na ręce dyrektor szkoły Joanny Kubit album "Nafta. Ludzie i fakty". Unikatową publikację otrzymał wcześniej jako doradca Prezydenta RP.

Z okazji jubileuszu, na bloku z piaskowca, przed budynkiem szkoły została odsłonięta tablica upamiętniająca 75-lecie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych według projektu artysty rzeźbiarza Macieja Syrka z Krosna.

Na sali gimnastycznej można było zobaczyć kilka wystaw: "Ignacy Łukasiewicz w kolekcjonerstwie" zorganizowaną z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Krośnie i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (eksponaty na wystawę udostępnił Zbigniew Więcek); wystawę "Ignacy Łukasiewicz twórca przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej" oraz wystawa szachów kolekcjonerskich Pawła Garbacika, nauczyciela "Naftówki".
Prezentowane były też materiały archiwalne szkoły: kroniki, tabla, zdjęcia, wycinki prasowe przygotowane przez pracownice szkolnej biblioteki.

Jubileusz 75-lecia Naftówki Krosno

Obchody 75-lecia szkoły zakończyły spotkania absolwentów z wychowawcami, emerytowanymi nauczycielami oraz nauczycielami obecnie pracującymi w szkole. Najstarszym absolwentem, który uczestniczył w jubileuszu był dr hab. Stanisław Szafran (matura 1959 r.)

Wspomnienia absolwentów


Prof. dr hab. Roman Kuźniar (kierownik Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych w latach 2010-2015):

Mimo, iż po skończeniu krośnieńskiej Naftówki, nie kontynuowałem swojej dalszej kariery akademickiej i naukowej w tej branży, to moje serce jest zawsze tutaj, w tej szkole. Bez Naftówki na pewno nie byłbym tym, kim się stałem.
Chciałem podkreślić, że bogactwo relacji, dzięki którym się rozwijałem później w pracy zawodowej, zaczęło się w tej własnie tutaj. Za moich czasów mieliśmy w Naftówce wyjątkowy przywilej znakomitego składu grona nauczycielskiego, które wiele wnosiło w nasz rozwój. I odczuwam to do tej pory.
Jeżeli na Uniwersytecie Warszawskim jestem pytany, dlaczego jestem sceptyczny wobec różnych nowinek teoretycznych, a w naukach społecznych jest tego bardzo dużo, to odpowiadam, że skończyłem szkołę techniczną, krośnieńską Naftówkę, gdzie był duży szacunek dla realnej rzeczywistości.
Trzeba było twardo stąpać po ziemi dzięki naszym nauczycielom, którzy uczyli nas szacunku do Matki Ziemi. Nie bujanie w obłokach, a kontakt z twardą rzeczywistością.
O odpowiednie wykształcenie dbali też nasi nauczyciele humaniści, a jeżeli dzisiaj nie mam problemów, żeby na Polanie Jakuszyckiej przebiec 50 kilometrów w Biegu Piastów to oczywiście zasługa profesora Jana Barana, który był bardzo życzliwy dla osób interesujących się sportem


Roman Kuźniar
Prof. dr hab. Roman Kuźniar

Dr inż. Grzegorz Machowski (pracownik naukowy Katedry Surowców Energetycznych, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie):
To już prawie 30 lat jak we wrześniu 1993 roku zostałem uczniem Technikum Geologicznego w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, czyli sławnej Naftówki. Do szkoły trafiłem zainspirowany opowieściami moich znajomych którzy kończyli tą szkołę.

Lata spędzone w Naftówce to fantastyczny okres, wypełniony nauką i zdobywaniem praktycznej wiedzy przekazywanej przez znakomitych nauczycieli, mających za sobą również doświadczenie w pracy w przemyśle naftowym. Efekt był taki, iż po pięciu latach nauki geologii w Naftówce, z klasy liczącej 26 osób, połowa kontynuowała tą przygodę studiując geologię w krakowskiej AGH i na Uniwersytecie Warszawskim.

Przy każdej nadarzającej się okazji odwiedzam moją szkołę. Dziś, po tylu latach, wiem z całą pewnością że wybór byłby ponownie taki sam - Naftówka.


Grzegorz Machowski
Dr inż. Grzegorz Machowski

Dorota Rohan (obecnie wicedyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie):
Dobry nauczyciel towarzyszy w rozwoju młodego człowieka, a także w jego ścieżce edukacyjnej. Sprawia, że uczeń "chce", a nie "musi".
Ja miałam w życiu szczęście, bo trafiłam w Naftówce na dobrych nauczycieli. Nauczyłam się od tych ludzi bardzo wiele. Obecnie w pracy wychowawczej wykorzystuję to doświadczenie. Naftówka to taka szkoła, w której mogłam rozwijać swoje pasje sportowe, turystyczne oraz zawodowe. To właśnie nauczyciele wychowania fizycznego, wiertnictwa, geologii ukształtowali mój charakter. Rozbudzali chęć do nabywania wiedzy i umiejętności. Jestem im za to bardzo wdzięczna.
Wybór Naftówki to nie był przypadek, ale moja świadoma decyzja. Dziś, po latach, wybrałabym tak samo.
Każdego dnia wracam do mojej szkoły. Teraz już jako nauczyciel przedmiotów wiertniczo-geologicznych.


Dorota Rohan
Dorota Rohan


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.