Krośnieńska drogówka podsumowała pierwszych sześć miesięcy 2023 roku. Ile było wypadków, kolizji, nietrzeźwych kierowców?
Nadkomisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie poinformował nas o sytuacji na drogach Krosna i powiatu krośnieńskiego w pierwszym półroczu 2023 r.
W ciągu sześciu miesięcy tego roku doszło do 24 wypadków, w których jedna osoba poniosła śmierć, a 27 zostało rannych. W policyjnych statystykach odnotowano także 544 kolizje.

Jak sytuacja wygląda w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 roku? Otóż w analogicznym okresie roku ubiegłego były 22 wypadki, w których również jedna osoba poniosła śmierć, a 24 zostały ranne. Było również 617 kolizji.

- W dalszym ciągu "królują" trzy te same przyczyny zdarzeń drogowych. Na pierwszym miejscu jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Drugą bardzo niebezpieczną przyczyną jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Na miejscu trzecim, podobnie jak w latach ubiegłych, jest niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, czyli najechanie na tył pojazdu poprzedzającego - informuje nadkom. Krzysztof Belczyk.

Naczelnik krośnieńskiej drogówki zaznacza, że najbardziej zagrożona jest DK19, biegnąca na terenie naszego powiatu od Woli Komborskiej do granicy państwa w Barwinku. Ruch na niej jest bardzo duży i jest to w dużej mierze ruch tranzytowy, czyli samochody ciężarowe z przyczepami, naczepami. Do tego dochodzą jeszcze, szczególnie w okresie wakacyjnym, podróże turystów na południe Europy.

- Cofając się w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego 10-15 lat wstecz, to praktycznie co kilometr doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym na tym odcinku drogi. Uważajmy więc w sposób szczególny podróżując tą trasą - dodaje nadkom. Krzysztof Belczyk.

Policjanci odnotowali też dziewięć przypadków, w których sprawcami kolizji byli kierujący po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości albo środka działającego podobnie do alkoholu oraz jeden taki sprawca wypadku drogowego. Ilość kolizji spowodowanych prze takich sprawców znacznie się zmniejszyła z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy odnotowano 17 przypadków. Natomiast w pierwszym półroczu 2022 roku nie było wypadku spowodowanego przez sprawcę "na podwójnym gazie".

Krzysztof Belczyk
Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie (fot. archiwum)

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku policjanci drogówki poddali badaniu na stan trzeźwości 32 253 kierujących, ujawniając 57 kierowców, którzy zdecydowali się usiąść za kierowcę, mimo wcześniej spożytego alkoholu (stan nietrzeźwości i po użyciu alkoholu).

W roku poprzednim w tym samym czasie przebadano 27 203, ujawniając aż 115 kierowców "na podwójnym gazie".

W oku drona. Znów posypały się mandaty
W całym półroczu br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie ujawnili 8 838 wykroczeń na drogach (2022 r. - 10 968 wykroczeń).

- Korzystając z okazji, chciałbym po raz kolejny zaapelować do kierujących przede wszystkim o rozwagę, włączenie zdrowego rozsądku, o myślenie i przewidywanie sytuacji na drodze. Dostosowujmy też prędkość do obowiązujących przepisów i warunków panujących na naszych drogach - apeluje nadkom. Krzysztof Belczyk.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.