Posłuchaj:

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w remizie OSP w Miejscu Piastowym na poddaszu powstało studio nagrań i sala prób dla Strażackiej Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe.
Wójt gminy Miejsce Piastowe, Ochotnicza Straż Pożarna w Miejscu Piastowym, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym oraz Strażacka Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe zaprosili w sobotnie popołudnie (15 lipca) na uroczystość związaną z otwarciem i poświęceniem sali prób oraz studia nagrań dla Strażackiej Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe.

Uroczystość oficjalnie otworzyli prezes OSP Miejsce Piastowe dh Łukasz Michalak i dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym Joanna Ziemiańska-Kielar.

- Dzisiejszy dzień jest dla nas niezwykle ważny i radosny. To chwila, na którą czekaliśmy z niecierpliwością, a która dziś staje się rzeczywistością. Wiele osób poświęciło swój trud, czas, zaangażowanie, aby ta sala powstała. Jest to ważny moment nie tylko dla samej orkiestry, ale także dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Piastowym współpracującej przy realizacji tego wspaniałego projektu - powiedział prezes Łukasz Michalak.

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

Historię orkiestry dętej w Miejscu Piastowym przedstawił dh Janusz Sznajder. Powiedział, że idea stworzenia orkiestry sięga jeszcze XIX wieku. Wtedy to, 128 lat temu, z inicjatywy księdza Bronisława Markiewicza, w 1895 roku powstały pierwsze orkiestry działające przy zakładzie opiekuńczym dla sierot. Powojenna historia orkiestry zaczyna się w 1946 roku, kiedy to z inicjatywy wikariusza miejsteckiej parafii, księdza Tadeusza Podhorodeckiego utworzona została wiejska orkiestra dęta. Rok później zapadła decyzja o przyłączeniu orkiestry pod Ochotniczą Straż Pożarną. Wtedy też funkcję dyrygenta objął Józef Kołodziej, który funkcję kapelmistrza pełnił 38 lat, aż do śmierci w 1985 roku. Kolejnymi kapelmistrzami orkiestry byli: Józef Węgrzyn (1985-1998), Jarosław Sereda (1998-2009), Stanisław Menet (2009-2011), Jarosław Sereda (2012-2014), Marcin Sereda (2014-2015), Miłosz Markiewicz (2015-2023) i obecnie ponownie Marcin Sereda.

Joanna Ziemiańska-Kielar przypomniała, że kiedy po raz pierwszy spotkała się z orkiestrą po objęciu funkcji dyrektora, trafiła na poddasze remizy. Były rozmowy o planach, instrumentach oraz o marzeniu za... około 700 tysięcy złotych, czyli sali prób.

- Słuchałam tych płomiennych wizji, ale jakoś nie mogłam sobie wyobrazić, co musiałoby się stać, żeby ta sala prób powstała. Ograniczały nas oczywiście środki, ale i inne bardziej pilne inwestycje w gminie. Natchniona wizją prezesa orkiestry Marka Guzika i opowieściami komendanta Krzysztofa Węgrzyna szybko przeszukałam wszystkie dostępne dofinansowania. Trafiłam na Narodowy Instytut Wolności i udało się - przypomniała dyrektor Joanna Ziemiańska-Kielar.

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

22 lipca 2021 OSP Miejsce Piastowe w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury i Biblioteką w Miejscu Piastowym otrzymało dofinansowanie w wysokości 535 tys. zł z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zgodnie z projektem "Zwiększenie potencjału oraz wsparcie działań Strażackiej Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe" pozyskane fundusze zostały przeznaczone na stworzenie w budynku remizy OSP profesjonalnej sali prób dla orkiestry oraz studia nagrań.

Strażacy własnymi siłami wysprzątali poddasze i 20 kwietnia 2022 r. w remizie OSP Łukasz Michalak - prezes OSP Miejsce Piastowe oraz Paweł Klara - skarbnik podpisali z Tomaszem Leszczakiem - właścicielem Firmy Handlowej ROSE, umowę na realizację inwestycji.

Prace budowlane rozpoczęły się już w kwietniu 2022 roku, a 19 września 2022 roku odbył się odbiór końcowy robót budowlanych. Poddasze na nowo zostało zaaranżowane. Aby stało się bardziej przestronne, zmieniona została konstrukcja podpierająca dach. Ściany i sufity zostały wyłożone dźwiękochłonnymi panelami wygłuszającymi. Wyodrębniono miejsce na reżyserkę i dodatkowe pomieszczenie na instrumenty dla orkiestry. Na potrzeby pomieszczeń wykonane zostały instalacje: wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, gazowa, elektryczna; na podłogę położono płytki. Powstały także sanitariaty. Na poddaszu powstała kotłownia, która do tej pory była w garażu, i obok której parkowały samochody.

Przy sali prób znajduje się także studio nagrań, które będzie umożliwiało nagrywanie muzyków wielośladowo oraz będzie służyło także innym zespołom z naszej gminy.

Znaczną część, bo ponad 200 tys. zł. na to zadanie przekazała z własnego budżetu gmina Miejsce Piastowe. Bez tych pieniędzy, sala na pewno nie powstałaby.

- Organizacje pozarządowe, w tym między innymi OSP, orkiestry, koła gospodyń wiejskich mają szanse realizować różnego rodzaju swoje marzenia z różnych środków zewnętrznych. Tutaj udało się spełnić marzenia o wielkich środkach dla prężnie działającej organizacji, jaką jest orkiestra dęta w Miejscu Piastowym - podkreśliła wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, która symbolicznie przecięła wstęgę w towarzystwie doradcy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Grzegorza Nieradki, przewodniczącego Rady Gminy Wiesława Habrata, dyrektor Joanny Ziemiańskiej-Kielar, prezesa orkiestry dętej Marka Guzika i prezesa OSP Miejsce Piastowe Łukasza Michalaka.

Nowe pomieszczenia poświęcili ks. Andrzej Mroczkowski, proboszcz parafii Miejsce Piastowe i ks. Tadeusz Musz, przełożony Zgromadzenia Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

Dzisiejsza uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Dętych.

Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymali: Julian Lorenc, Kazimierz Rysz i Marcin Sereda.

Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymali: Henryk Akslar, Piotr Guzik, Wojciech Guzik, Tomasz Jastrzębski, Mateusz Klara, Paweł Klara, Marian Kustra, Kamil Lorenc, Łukasz Michalak, Janusz Sznajder i Karolina Sznajder.

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

Brązową Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymali: Andrzej Bara, Dawid Dudek, Natalia Janasiak, Przemysław Janasiak, Grzegorz Jaracz, Martyna Jaracz, Katarzyna Kozioł, Krzysztof Kozioł, Kornelia Paszyńska, Katarzyna Rajnik i Karol Szmyd.

Odznaki wręczyli: prof. Anna Marek-Kamińska - prezes Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie, Marek Kosior i Marek Guzik - członkowie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Dyplomami uznania Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz odznaką specjalną Strażackiej Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe uhonorowani zostali: Marek Guzik, Mirosław Guzik i Andrzej Klara.

Odznaki Honorowe Polskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymali wójt Dorota Chilik, dyrektor Joanna Ziemiańska-Kielar i komendant OSP w Miejscu Piastowym Krzysztof Węgrzyn.

Z kolei doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego Grzegorz Nieradka, w asyście wójt Doroty Chilik, wręczył Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej Krzysztofowi Węgrzynowi i przewodniczącej KGW w Miejscu Piastowym Bożenie Wójcik (odebrała Urszula Lipińska).

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

OSP Miejsce Piastowe wyróżniła też osoby, które przyczyniły się do powstania sali. W gronie tym znaleźli się: Grzegorz Nieradka, Dorota Chilik, Wiesław Habrat, Joanna Ziemiańska-Kielar, Monika Borek, Izabela Półchłopek i Anna Marek Kamińska.

Swoje odznaczenia przyznali też uczestniczący w uroczystości goście ze Słowacji.

otwarcie sali prób i studio nagrań w Miejscu Piastowym

Gratulacje z okazji otwarcia sali prób i studia nagrań złożyli Grzegorz Nieradka, wicestarosta Andrzej Guzik, delegacja KGW Miejsce Piastowe oraz delegacja Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Dowódcą pocztów sztandarowych był druh Adam Jurczak (OSP Targowiska). W skład pocztu flagowego wchodzili Borys Piekarski, Rafał Jakieła i Patrycja Kucharska. Funkcję spikera pełnił dh Adam Łukaszewski, komendant gminny OSP w Chorkówce.

Uroczystość zakończył koncert Strażackiej Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe.

Dofinansowanie

~komorNIK

17-07-2023 12:00 1 22

Marzę o czasach kiedy samorządy będą chwalić się osiągnięciami istotnymi i przyszłościowymi. Np. żeby jakiś samorząd ogłosił, że zamiast kolejnej nikomu niepotrzebnej "inwestycji" pochwalił się ,że zamiast tego spłacił część zadłużenia.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.