Już w niedzielę w ramach Świet(l)nego Miasta odbędą się warsztaty naukowe i artystyczne, spektakle, wystawy, pokazy, prezentacje i zabawy.
W ostatnią niedzielę lipca (30 lipca) organizatorzy zapraszają na krośnieński rynek. W ramach Świet(l)nego Miasta odbędą się warsztaty naukowe i artystyczne, spektakle, wystawy, pokazy, prezentacje i zabawy. Swoje miejsce podczas wydarzenia znajdą zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a połączenie kultury, sztuki i nauki po raz kolejny przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym poszukiwaczom wakacyjnych atrakcji.

Naftowe spacery po Krośnie
Świet(l)na trasa kolejki CDS z przewodnikiem
Godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Odjazd przystanek MKS, ul. Staszica

Odkrywanie podkarpackiej nafty i gazu
Godz. 16.00-20.00
- Prezentacja firm przemysłu nafty i gazu
- Prezentacje, zabawy dla najmłodszych
- Symboliczne pasowanie na górnika-naftowca
- Konkursy wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu

Warsztaty naukowe
Godz. 16.00-20.00
- Gabinet Heweliusza
- Szyfry, Science Busking

Energorower
Godz. 16.00-20.00
Tor samochodzikowy napędzany energorowerami

Warsztaty artystyczne z RCKP
Godz. 16.00-20.00
Coś dla oka: okulary, teleskopy, zakładki do książek

Strefa gier planszowych RCKP
Godz. 16.00-20.00
Premiera najnowszej gry "Uniwersum Odkrywców"

Czas na Muzeum Rzemiosła!
Godz. 16.00-20.00
Prezentacja planu przywrócenia Fabryki Zegarów Wieżowych oraz koncepcja nowej siedziby Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"
Godz. 16.00-19.00
Wystawa mobilna, pokazy naukowe

Piknik Bezpieczne Wakacje
Godz. 16.00-20.00
Projekt "Bezpieczne Krosno" w ramach Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024

9. Konkurs Plastyczny dla Dzieci "Artystyczne Podcienia"
Godz. 16.00-18.30
[Fundacja dla Sztuki]

Spotkanie z Krośnieńską Krótkofalarską Siecią Ratunkową
Godz. 16.00-20.00
Prezentacja sprzętu łączności radiowej
Działania z wykorzystaniem łączności radiowej - przesyłanie obrazów, ustalanie położenia, realizacja łączności okolicznościowych

Scena
16.00 Pokazy naukowe, Heweliusze Nauki
17.00 Spektakl "Przygody kropli wody", Walny Teatr
18.30 Pokazy naukowe, Heweliusze Nauki
19.00 Spektakl "Noe", Walny Teatr / płyta rynku
20.00 Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej
Po koncercie przemarsz pod pomnik i uroczyste rozpalenie lampy naftowej przy pomniku Ignacego Łukasiewicza w 170. rocznicę rozpalenia lampy naftowej

Spektakl "Przygody kropli wody", Walny Teatr
O godzinie 17.00 współtwórca szóstej już edycji Święta Głupców Adam Walny opowie dzieciom o wielkich przygodach małej kropli. Będzie to premierowy spektakl zainspirowany zapamiętanym przez autora z dzieciństwa wierszem: "Pewna kropla jednej środy / wyskoczyła z wiadra wody / i ruszyła w świat daleki / całkiem sama, bez opieki...". Zrymowane perypetie bajkowej bohaterki w zabawny sposób zderzone zostaną z przestrzenią alchemicznego laboratorium. Ramą opowieści będzie szkolna lekcja, którą poprowadzi szalony naukowiec. Spróbuje on zrozumieć i dowiedzieć się, także od siedzących na widowni dzieci, skąd wzięło się życie. A wzięło się, jak wiadomo, z wody.
"Przygody..." to przedstawienie tzw. teatru przedmiotu. Niewiele w nim postaci, za to znaczącą rolę odgrywają rzeczy - w tym przypadku zestaw szklanych pojemników z bulgoczącymi i przelewającymi się tajemniczo płynami.
Spektakl dla dzieci od 4 lat

Spektakl "Noe", Walny Teatr
Noe to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury "Potop". Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie, używając różnych forteli. Tworząc na żywo i historię i muzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca. Do czasu, kiedy Dyrygent - Noe nie wsiada na Arkę - zaczyna koncert wraz z wybranymi przez siebie widzami. Koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem… wysadza na ląd żonę i zwierzęta i płynie dalej. Potop wciąż topi, Noe wciąż topi.

Wystawa mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"
Wystawa Mobilna PCN to zbiór piętnastu eksponatów, pokazujących esencję tego, co można zobaczyć, dotknąć i wypróbować w siedzibie Centrum. Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa?
Eksponaty nawiązują do tego, co można doświadczyć w PCN w myśl haseł:
"Świat Wokół Nas", czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: "Cykl życia drzewa", "Jakie to drewno", "Tlen" można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.
"Nasza Cywilizacja", czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy, korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp. Przy pomocy eksponatów można stworzyć film animowany, poznać działanie kiwonu.
"My, Ludzie", czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd. Przy pomocy eksponatów takich jak "Siła ludzkich mięśni", "Kto dalej" można wypróbować siłę swoich mięśni czy porównać swój skok do skoków różnych zwierząt.

Heweliusze Nauki
Gabinet Heweliusza: zestaw różnorodnych wyzwań i zagadek naukowych. W większości bez jednego "prawidłowego" rozwiązania, co zmusza uczestników do kreatywnego podejścia do każdego problemu. Obecnie jest to 14 zadań konstrukcyjnych i łamigłówek. Wyzwań manualnych oraz intelektualnych wymagających wyjścia poza utarte schematy. Każde zadanie zapakowane jest w drewniane pudełko z instrukcją i materiałami do pracy.
Szyfry: będziemy szyfrować, kodować i przekazywać tajne wiadomości. Poznamy spartańskie skytale, rzymski szyfr Cezara i historię najsłynniejszej maszyny szyfrującej - Enigmy. Jakich kodów, znaków i gestów używamy na co dzień? Dowiemy się, jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcemy przekazać w sekrecie.
Science Busking: kuglarstwo naukowe to chyba najbardziej trafne tłumaczenie dla tej aktywności. Z ang. "busker" to "artysta uliczny". Używając prostych rekwizytów, edukator wykonuje z publiką łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia.

Spotkanie w Krośnieńską Krótkofalarską Siecią Ratunkową
Prezentacja nowoczesnych technologii z wykorzystaniem łączności radiowej - przesyłanie drogą radiową obrazów oraz ustalanie położenia przy użyciu radia.

Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej
Orkiestra zaangażowana jest w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Powstała w 1946 roku przy Zakładach Urządzeń Naftowych "Naftomet". Od 2006 roku funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal i Ireneusz Fatyga. Od 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar. Orkiestra prowadzi działalność koncertową, propagując kulturę muzyczną i swoje miasto. Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. W 2017 roku muzycy - docenieni przez Prezydenta Miasta Krosna - otrzymali odznaczenie "Za zasługi dla Krosna".

Strefy warsztatów artystycznych i gier wielkoformatowych
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do dwóch stref. Warsztatowej, w której pod okiem instruktorów wykonać będzie można okulary 3D, teleskopy, a w myśl świetlnej idei wydarzenia - zakładki do książek czytanych dla światłości umysłu. Drugą ze stref będzie miejsce z grami wielkoformatowymi, w których fabule odnaleźć będzie można nie tylko miejsca związane z Łukasiewiczem czy ropą, ale także innymi odkrywcami. Tego dnia premierę będzie mieć najnowsza z gier. "Uniwersum Odkrywców" to alternatywna rzeczywistość, w której do świata i historii nieco innych niż nam znane wracają wynalazcy: Łukasiewicz, Mięsowicz i Szczepanik.

~NINA24

26-07-2023 18:18 3 3

Program na bogato! Podziwiam kreatywność Organizatorów!
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.