Zakończyła się kompleksowa modernizacja ponad 50-letniego domu ludowego w Iwoniczu. Kosztowała ponad 6 mln zł, z czego 4,2 mln zł to pieniądze z Polskiego Ładu.
Dom ludowy w Iwoniczu wybudowany został końcem lat 60. ubiegłego stulecia, w dużej mierze w czynie społecznym. Jednak z czasem funkcjonalność i standard budynku okazały się niewystarczające względem zmieniających się wymogów.

- Stał się też za mały dla potrzeb mieszkańców Iwonicza. Dlatego zaplanowaliśmy przebudowę, rozbudowę i nadbudowę domu ludowego i tak naprawdę zadanie to obejmowało każdy element tego obiektu. Warto też wspomnieć, że wygląd bardzo kontrastował z nową remizą OSP, ośrodkiem zdrowia i placem rekreacji. To jednak już przeszłość. Od 30 lipca 2023 roku dom ludowy w Iwoniczu zaczyna pisać nową kartę swojej historii - mówi burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj.

dom ludowy w Iwoniczu

Inwestycja kosztowała łącznie, wraz z pracami dodatkowymi, około 7 mln zł, z czego gminie Iwonicz-Zdrój udało się pozyskać znaczące wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 4 275 000 zł.
Pozostałe środki pochodziły z budżetu gminy.

W ciągu roku budynek zmienił się nie do poznania, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Główny budynek rozbudowano o nowoczesne zaplecze kuchenne i klatkę schodową z windą dla niepełnosprawnych, wykonano główne schody wejściowe i zadaszenie po stronie wschodniej, gruntownie przebudowano parter budynku głównego. Dzięki temu pojawiły się garderoby, foyer, szatnie, toalety, czyli całe zaplecze sali widowiskowej. Na I piętrze wymieniono stolarkę okienną, zmodernizowano węzeł sanitarny i zainstalowano nową instalację c.o., na poddaszu wykonano izolację termiczną, nowe poszycie z wiatroizolacją, nowe instalacje i posadzki. Umocniono i zaizolowano fundamenty, wymieniono tynki i posadzki w piwnicach. Pomyślano też o dociepleniu całego budynku oraz o jego energooszczędności dzięki instalacji fotowoltaicznej.

- W zmodernizowanym obiekcie znajdą miejsce organizacje działające na terenie Iwonicza, a także biblioteka. Man nadzieję, że będzie służył mieszkańcom przez wiele kolejnych lat - podkreśla burmistrz Witold Kocaj.

otwarcie domu ludowego w Iwoniczu

Oficjalne otwarcie zmodernizowanego domu ludowego odbyło się w niedzielne popołudnie, 30 lipca. Wzięli w niej udział między innymi posłanka Joanna Frydrych, poseł Piotr Uruski, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, radni Rady Powiatu Krośnieńskiego Stanisław Kenar i Grzegorz Nieradka, radni Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju z przewodniczącym Rajmundem Boczarem, burmistrz Witold Kocaj, zastępca burmistrza Jacek Rygiel, dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju Dorota Świstak.
Budynek poświęcił proboszcz parafii Iwonicz, ks. Kazimierz Giera. Domowe przysmaki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Iwonicza.

Otwarcie domu ludowego połączone było z jubileuszem 75-lecia działalności klubu sportowego Iwonka Iwonicz. Relację z obchodów jubileuszowych zamieścimy w odrębnym materiale.

~stary dziad

01-08-2023 12:20 9 18

Ładnie się prezentuje ta chałupa ludowa. Tylko po co tam Asia przylazła. Przecież Cebulogród to bastion PiS, a ona bidula z totalnej oPOzyzji.
Odpowiedz

~widz

31-07-2023 13:59 10 23

Trzeba zwolnić projektanta. Przecież zrobił za wąskie schody wejściowe :)
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.