W ostatni weekend sierpnia (25-27 sierpnia) w Rudawce Rymanowskiej odbywa się największa w południowo-wschodniej Polsce impreza wystawienniczo-hodowlana - "Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej".
Rudawka Rymanowska jest jednym z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. To tuta już po raz 22. odbywa się impreza pod nazwą "Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej", czyli XVIII Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego i Krajowa Wystawa Ras Rodzimych.

Jak podkreśla dr Władysław Brejta, prezes Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej, główny organizator tej imprezy od samego początku, jest to miejsce które natura, jak gdyby specjalnie stworzyła, aby można było tutaj pokazywać bydło simentalskie i konie huculskie w ich naturalnym środowisku.

- Choć sama nazwa "Pożegnanie wakacji w Rudawce Rymanowskiej" nie kojarzy się z rolnictwem, ale jest to święto hodowców bydła simentalskiego i koni huculskich. Impreza przyciąga w to piękne miejsce tysiące osób, które niekoniecznie zajmują się rolnictwem. Tworząc to przedsięwzięcie, pragnęliśmy, aby było to wspólne święto hodowców i tych, którzy z owoców tej hodowli korzystają - podkreśla dr Władysław Brejta.

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

Podobnie jak w latach poprzednich, w Rudawce Rymanowskiej prezentowane jest bydło simentalskie, konie huculskie oraz rasy rodzime. Zwierzęta, od których zaczęło się to przedsięwzięcie, czyli bydło simentalskie i konie huculskie, łączy górskie pochodzenie. Rasy te tworzyły się i kształtowały w Alpach i Karpatach.

- Do nich dołączyły rasy, które podobnie jak hucuły i simentale nie należą do najszybszych, najpiękniejszych, najbardziej wydajnych, ale są to zwierzęta, u których w trakcie doskonalenia, człowiek najmniej "zepsuł" ich cechy funkcjonalne - zaznacza prezes Władysław Brejta.

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

Od pierwszej edycji przedsięwzięciu patronuje marszałek województwa podkarpackiego, a od trzeciej minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz wojewoda podkarpacki. W organizację włącza się rokrocznie wiele instytucji, samorządów i firm.

Zobacz zdjęcia z sobotniego przedpołudnia:

~Clandestino

27-08-2023 12:18 2 2

W obecnym czasie żeby podziwiać osły i barany nie trzeba jechać na wieś, hahahahaha. Pewnie dlatego tak mało ludzi przyjechało na Rudawkę? Hehehe..
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.