3 września w Rogach odbyła się, czwarta już edycja, międzynarodowej imprezy "Wiele Kultur - Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki". W tym roku motywem przewodnim była Rumunia.
Od samego początku impreza związana jest z budową trasy Via Carpathia z Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Jak podkreśla wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, celem tego wydarzenia jest przybliżenie kultury krajów leżących na tej trasie, a Via Carpatia to droga, która połączy kraje i narody na naszym kontynencie.

We wcześniejszych latach prezentowano Grecję, Słowację i Węgry. W tym roku motywem przewodnim była Rumunia.

- Jest to kraj słynący z przepięknych gór, lasów, tajemniczych zamków, ale też kuchni, tradycyjnej sztuki ludowej i muzyki, która ma swoje korzenie w ludowych pieśniach, tańcach i instrumentach - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Wiele Kultur - Jedno Miejsce 2023

Tegoroczną edycję imprezy "Wiele Kultur - Jedno Miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki" zainaugurowała konferencja w domu ludowym w Rogach. Składała się ona z trzech paneli dyskusyjnych: "Promocja języka polskiego jako języka obcego i studiowania w Polsce", "Rolnictwo ekologiczne", "Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony przed pojawiającymi się zagrożeniami, w celu lepszej ochrony obywateli i obrony ich wartości".

Po zakończeniu konferencji barwny korowód prowadzony przez kapelę ludową Piasty przeszedł na stadion sportowy Burzy Rogi. Wójt Dorota Chilik, otwierając oficjalnie imprezę przekazała symboliczny klucz przedstawicielce zespołu folklorystycznego z Rumunii.

Wiele Kultur - Jedno Miejsce 2023

W pierwszej części programu artystycznego, na scenie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego "Pogórzanie" oraz zespół "Mali Rogowice". W tym czasie nad stadionem rozpętała się burza, która częściowo pokrzyżowała szyki organizatorom.

Udało się jednak zorganizować konkurs dla kół gospodyń wiejskich z gminy Miejsce Piastowe na najlepszą ekologiczną potrawę rumuńską. Umiejętności kulinarne oceniała komisja, której przewodniczył, pochodzący z Rumunii, Laurentiu "Lorek" Zediu, uczestnik VII edycji programu kulinarnego "Master Chef".
W tym roku zwyciężyły potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Miejsca Piastowego. Na drugim miejscu uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Kalina z Wrocanki, a trzecim Koło Gospodyń Wiejskich z Zalesia. Przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je KGW z Głowienki, Łężan, Niżnej Łąki, Rogów i Widacza.
Wszystkie koła otrzymały dyplomy, upominki i nagrody pieniężne, a trzy najlepsze dodatkowo puchary i nagrody rzeczowe, które wręczyli wójt Dorota Chilik i Laurentiu "Lorek" Zediu.

Wiele Kultur - Jedno Miejsce 2023

"Chef Lorek" przygotował również na scenie dwie potrawy rumuńskie: papanasi (rumuńskie pączki twarogowe) z sosem truskawkowym, miodem i jogurtem oraz mici (rumuńska narodowa potrawa z grilla), z chrupiącymi frytkami, sos musztardowy i piklowaną czerwoną cebule. Chętni mogli skosztować te potrawy.

Wiele Kultur - Jedno Miejsce 2023

W trakcie imprezy odbył się także konkurs wiedzy ekologicznej, który dotyczył miejsca rolnictwa ekologicznego w europejskim zielonym ładzie, zasad funkcjonowania ekologicznych gospodarstw. Największa wiedzą wykazała się Adrianna Farbaniec. Na drugim miejscu uplasował się Artur Delimat, a na trzecim Amelia Gondela. Nagrody laureatom konkursu wręczyła wójt Dorota Chilik.

Wiele Kultur - Jedno Miejsce 2023

W drugiej części programu artystycznego, na scenie zaprezentował się zespół folklorystyczny z Rumunii, kapela ludowa "Pogórzanie" oraz Basia Kawa, wokalistka i skrzypaczka elektryczna, autorka piosenek.

Gwiazdą wieczoru był zespół Blue Cafe (zdjęcia z koncertu wkrótce).

Na wydarzenie zaprosili wójt gminy Miejsce Piastowe i Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym. Jednym z patronów medialnych był portal terazKrosno.pl.

Na organizację wydarzenia pozyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja Publiczna 2023" oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Ewa

07-09-2023 12:12 2 41

Takie banery bo na fb już miejsca brakuje.
Odpowiedz

~Piotr

06-09-2023 13:30 2 41

Wszyscy pytają dlaczego taka impreza nie może być zorganizowana w sobotę ?
Odpowiedz

~Pytający

04-09-2023 13:48 6 92

Po co w gminie tak duże banery z wizerunkiem wójt gminy? - uważam że to nieekologiczne rozwiązanie plus uważam że można było sobie wczoraj darować wystrzelenie tych fajerwerków na imprezie w Rogach - biedne zwierzęta, które często są bardzo wrażliwe na te dźwięki.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.