Wyjątkowy charakter miała inauguracja nowego roku szkolnego w I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. W tym roku obchodzona jest 550. rocznica urodzin patrona szkoły.
Rok 2023 jest szczególnym dla I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. W tym roku przypada 250 rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej i 550. rocznicy urodzin naszego patrona.

- Ten rok może stanowić także wyzwanie do naszej refleksji na temat, jaką ma być szkoła, by przygotować kolejne pokolenia do tego, aby mogły w efektywny sposób uczestniczyć w przyszłej rzeczywistości. Chcielibyśmy, aby uczniowie w swoim starcie z rzeczywistością byli na pozycji wygranej, żeby wiedzieli, jak się z nią mierzyć, gdzie szukać dla siebie satysfakcjonującej drogi rozwoju - stwierdził Ryszard Józefczyk, dyrektor krośnieńskiego "Kopernika".

inauguracja nowego roku szkolnego w Koperniku

W drugiej części, przy pomniku Mikołaja Kopernika, uroczyście została odsłonięta ławeczka z kulą. Ma ona upamiętnić 550. rocznicę urodzin wielkiego polskiego astronoma i być trwałą pamiątką po tej rocznicy. Instalacja artystyczna powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt zgłoszony został przez Radę Dzielnicy Śródmieście.

- Głosowanie pokazało, że projekt ten spodobał się mieszkańcom Krosna i udało się zrealizować ten pomysł - powiedziała Hanna Lazarowicz, przewodnicząca rady Dzielnicy Śródmieście.

inauguracja nowego roku szkolnego w Koperniku

Ideę powstania ławeczki przypomniał dyrektor Ryszard Józefczyk.

- Myśl, by nasz patron nie stał samotnie kiełkowała w różnych głowach od dość dawna. Ostatecznie udało nam się tego dokonać w ramach krośnieńskiego budżetu obywatelskiego. Architektoniczne rozwiązanie zaproponowała niedawna nasza absolwentka Karolina Częczek, architekt mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych - stwierdził dyrektor Ryszard Józefczyk.

inauguracja nowego roku szkolnego w Koperniku

Dodał też, że 50 lat temu, w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wzniesiony został pomnik patrona.

inauguracja nowego roku szkolnego w Koperniku

Ławeczkę z tablicą pamiątkową oficjalnie odsłonili prezydent Krosna Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Bronisław Baran, przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście Hanna Lazarowicz i dyrektor LO Ryszard Józefczyk.

- Mamy nadzieję, że będzie to ulubione miejsce odpoczynku nie tylko naszych uczniów, ale i wszystkich mieszkańców Krosna - dodała Ewa Jaklewicz, wicedyrektor I LO.

Z inicjatywy Rady Rodziców w budynku szkoły powstał też fresk przedstawiający postać Mikołaja Kopernika.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.