W Piwnicy PodCieniami przy ul. Rynek 5 w Krośnie otwarta została wystawa prac artystki malarki Magdaleny Wyżykowskiej-Figury z Krosna.
W piątek (29 września) w Piwnicy PodCieniami Muzeum Rzemiosła w Krośnie odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji 40-lecia pracy artystycznej Magdaleny Wyżykowskiej-Figury.

- Jubileusz ten stał się okazją do przygotowania retrospektywnej wystawy, która przenosi odbiorców w oryginalny i osobliwy świat twórczości artystki. W doskonały sposób nasyca zmysłowością, bądź subtelnym nastrojem nie tylko kobiece portrety, przedstawienia aniołów, ale także pejzaż, czy sceny rodzajowe - powiedziała dr Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie podczas wernisażu wystawy.

Magdalena Wyżykowska-Figura urodziła się w Jasionowie (gm. Haczów). Ukończyła Studia w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie - specjalizacja malarstwo. Od lat mieszka i tworzy w Krośnie. Przez 30 lat pracę artystyczną łączyła z dużymi sukcesami z edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i studentów.
Magdalena Wyżykowska-Figura uhonorowana została dwukrotnie Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej i trzykrotnie Nagrodą Prezydenta Miasta Krosna. Odznaczona została również Medalem KEN, złotą odznaką TPD Przyjaciel Dziecka, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymała też nagrodę prezydenta Krosna "Za całokształt twórczości artystycznej, upowszechnianie kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego".

wystawa prac artystki malarki Magdaleny Wyżykowskiej-Figury

Artystka z Krosna pracuje głównie w cyklach, a najciekawsze recenzje krytyków sztuki uzyskały: "Życie kobiety", "Ziemskie anioły", "Inspiracje muzyczne" oraz cykle abstrakcji: "Emocje" i malowany na aksamicie cykl "Przenikanie świata". W dorobku znajdują się również nastrojowe pejzaże, martwe natury, człowiek i kwiaty. Magdalena Wyżykowska-Figura pracuje w technice olejnej, collage oraz unikatowej technice - olej na czarnym aksamicie.

- W swoim warsztacie sięga po różne środki wyrazu. Raz jest to gra mocnych, dynamicznych, skontrastowanych plam barwnych, innym razem symfonia subtelnych odcieni. W ten sposób artystka oddaje swoje emocje towarzyszące jej na co dzień. Operuje różnorodnością formy i tematów. Raz są to przedstawienia figuratywne, a innym razem abstrakcja. Jednak wszystkie dzieła mają wspólny mianownik. - niepowtarzalność formy, co powoduje ich rozpoznawalność. Dzięki temu twórczość Magdaleny Wyżykowskiej-Figury jest różnorodna, a odbiorca może zawsze odnaleźć coś bliskiego sobie - napisała w katalogu do wystawy dr Marta Rymar.

wystawa prac artystki malarki Magdaleny Wyżykowskiej-Figury

Artystka malarka ma na swoim koncie 33 wystawy indywidualne. Była uczestnikiem wielu międzynarodowych plenerów, sympozjów, akcji plastycznych i wystaw zbiorowych.
Jej obrazy wzbogacają kolekcje prywatne, państwowe, galerie i muzea w kraju i za granicą.

Wystawa czynna jest do 7 października br.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.