Prezes Związku Samorządów Polskich Adam Ciszkowski oraz wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik zaprosili do Korczyny na spotkanie samorządowców i organizacji pozarządowych.
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotnim (7 października) spotkaniu w Centrum Konferencyjno-Bankietowym Szklane Lniane w Korczynie zorganizowanym przez Związek Samorządów Polskich zrzeszający około 200 samorządów w Polsce przy współpracy z Gminą Miejsce Piastowe w ramach projektu "Promocja idei samorządności w Polsce". Miejsce Piastowe jest członkiem tego związku, a wójt Dorota Chilik członkiem Zarządu.

- Idea samorządności to mówienie o tym, co nas wójtów, burmistrzów boli, z czym się borykamy. Ale nie tylko. Chcemy sobie też odpowiedzieć na pytania, czy trudny czas koronawirusa, wojny w Ukrainie, brak środków z KPO uszczupliły nasze budżety. Chcemy pokazać, co realizujemy. Nasz związek jest członkiem sejmowej komisji wspólnej do spraw samorządności, jesteśmy organem doradczym i możemy mieć wpływ na różnego rodzaju decyzje. Zależy nam na tym, aby samorząd nie borykał się z problemami, jak chociażby przeznaczanie zbyt dużej kwoty na utrzymanie oświaty, czy związanymi z utrzymywaniem dużych obiektów oświatowych - powiedziała wójt Dorota Chilik.

Dodała też, że samorządowcy muszą szukać wyjścia z takich sytuacji. Podała przykład rozwiązania z gminy Miejsce Piastowe.

- Jest to budowa Osiedla Słonecznego w Niżnej Łące z 88 mieszkaniami. Obecnie, już po podpisanych umowach wiemy, że ponad 40 dzieci dojedzie do szkoły podstawowej we Wrocance, która obecnie liczy około 100 uczniów. Będzie to potężny zastrzyk osobowy - podkreśliła Dorota Chilik.

Ważna jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, dlatego na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krośnie oraz delegacje zarejestrowanych w powiecie krośnieńskim kół gospodyń wiejskich. Kierownik biura Anna Oleksińska i Eliza Niepokój mówiły o zasadach rejestracji kół gospodyń wiejskich, jakie mogą uzyskać środki na działalność oraz na co mogą wykorzystać przyznane wsparcie.

Promocja idei samorządności

Koła gospodyń wiejskich mogą się rejestrować w krajowym systemie kół gospodyń wiejskich od 2018 roku. Obecnie w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krośnie zarejestrowanych jest 47 kół gospodyń wiejskich z powiatu krośnieńskiego.

Anna Oleksińska poinformowała, że zarejestrowane koła gospodyń wiejskich mogą otrzymać środki na swoją działalność. Wielkość ich zależy od liczebności koła: 8, 9 i 10 tysięcy złotych rocznie. Kwoty te obowiązują od roku bieżącego. Wcześniej było to 3, 4 i 5 tysięcy.

- Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na funkcjonowanie swojego koła, na działalność, która zawarta jest w statucie, a także dla lokalnej społeczności. Może to być między innymi zakup wyposażenia, strojów, organizację wycieczek, różnego rodzaju kursy, szkolenia - poinformowała Anna Oleksińska.

Nabór wniosków trwa przeważnie od kwietnia do końca września, przy czym koła na zrealizowanie przyznanych pieniędzy mają czas do końca danego roku, a do końca stycznia roku następnego muszą złożyć w biurze powiatowym ARiMR sprawozdanie z wydatkowanych środków.

Promocja idei samorządności

Uczestniczący w spotkaniu przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz zaznaczył, że takie spotkania się niezwykle ważne choćby dlatego, że można wymieć doświadczenia pomiędzy samorządowcami, czy przedstawicielami organizacji pozarządowych.

- Są to osoby, które najbardziej znają potrzeby lokalne. Dla jednych najważniejsza jest kanalizacja, dla innych infrastruktura drogowa, sala gimnastyczna, świetlica. Tego rodzaju spotkania integrują społeczność samorządową. Są też okazją do pokazania współpracy rządu z samorządami, jak łączyć pieniądze rządowe z samorządowymi, by mieć jak najlepsze efekty na swoim terenie - powiedział Jerzy Borcz.

Podczas spotkania w Szklanym Lnianym wójt Dorota Chilik zaprezentowała działania rządu na rzecz rozwoju Małych Ojczyzn oraz przykłady inwestycji z ostatnich lat w gminie Miejsce Piastowe. O inwestycjach na swoim terenie opowiedział też wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski, a działaniach samorządu powiatowego Monika Subik, dyrektor etatowy członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego. Prezentację przygotowała również Agnieszka Jastrzębska, dyrektor Zespołu Żłobków w gminie Miejsce Piastowe.

~krokodyl

10-10-2023 14:07 1 69

Samorząd, Gmina Korczyna. Pytam a gdzie wójt Zych z Korczyny. Był zaproszony ? Czy było to spotkanie typowo propagandowe przed wyborami.
Odpowiedz

~AtOktO

10-10-2023 10:40 1 63

Zobaczcie że ciągle na posłów senatorów czy innych przedstawicieli samorządów 80% [po 40%] to lekarze i nauczyciele?! A właśnie "te" dwa resorty borykają się od zawsze z największymi problemami i są ciągle na świeczniku każdych wyborów i każdej kadencji. Nie głosować na nich!
Odpowiedz

~stary dziad

10-10-2023 00:12 58 2

Przed wyborami w 2015 roku wszystkie media sprzyjały Platformie, pomimo tego PiS i tak zwyciężył w wyborach parlamentarnych. Polacy to mądry i pracowity naród, który wie za czyich rządów najlepiej się żyje.
Odpowiedz

~Xxx

09-10-2023 22:30 2 103

Z własnej kieszeni? To byłby cud . Wiadomo że zapłacili za to podatnicy pod płaszczykiem różnych projektów. Te wybory nie są równe, dostęp do środków publicznych dla kandydatów PIS jest nieograniczony. Aż dziw że ktoś myśli o oddaniu głosu na kogoś innego.
Odpowiedz

~apis

09-10-2023 19:52 2 104

mam nadzieję, że Borcz i Chilik zapłacili za ten pisowski spend z własnej kieszeni.
Odpowiedz

~Młody

09-10-2023 16:53 1 95

Przypominam przed wyborami o walce Rodziców przeciwko łączeniu klas w gminie Miejsce Piastowe sprzed kilku lat. Przypominam również o akcji ze stołówkami w tej gminie... Przypominam także o walce Rodziców o 4 oddziały gminnego przedszkola w Rogach...
Odpowiedz

~Wyborca

09-10-2023 16:42 1 107

Wyrażam olbrzymie nadzieje że Dorota Chilik nie dostanie się do Sejmu oraz że nie będzie wójtem w kolejnej kadencji.
Odpowiedz

~lex

09-10-2023 16:37 3 98

a po wyborach będzie cisza i spokój...
Odpowiedz

~łabądek

09-10-2023 14:31 2 109

Samorządowcy z piss spotkali się z kobietami, promocja kandydatki chylik i borcza
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.