W Równem (gm. Dukla) zainaugurowano dzisiaj budowę drogi ekspresowej S19 między węzłami Miejsce Piastowe i Dukla o długości 10,1 km. Kiedy odcinek będzie gotowy?
Odcinek S19 Miejsce Piastowe - Dukla realizowany jest w systemie Projektuj i buduj, a wykonawcą jest firma Strabag. Dzisiaj (10 października) w miejscowości Równe odbyła się o inauguracja budowy tego 10-kilometrowego odcinka.

Uczestniczący w niej wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że to politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili i prowadzili konkretne i wymierne działania, aby trasa Via Carpatia była polską rzeczywistością transportową. Podziękował za wsparcie tej inwestycji i całej infrastruktury drogowej na Podkarpaciu posłom Prawa i Sprawiedliwości, władzom samorządowym wojewódzkim, powiatowym i gminnym, administracji rządowej.

- Via Carpatia tutaj na południu to szczególnie duże wyzwanie inżynieryjne, duże wyzwanie projektowe. Jestem przekonany, że zespół z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie oraz wykonawca poradzą sobie z tymi wyzwaniami, z tym skomplikowanym projektem i zgodnie z umownym terminem będziemy mogli się cieszyć z oddania do użytkowania zarówno tego, jak i innych odcinków Via Carpatia - powiedział Rafał Weber.

Rafał Weber

Dodał również, że Via Carpatia jest projektem strategicznym, gdyż otworzy komunikacyjnie województwo podkarpackie oraz lubelskie i podlaskie. Będzie nową szansą transportową, gospodarczą, turystyczną dla tej części Polski.

Poseł Piotr Uruski stwierdził, że coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, staje się na naszych oczach faktem.

- Via Carpatia to wspaniała inwestycja, która łączy Podkarpacie nie tylko z województwami całej ściany wschodniej, ale i z południową Europą. dzięki temu Podkarpacie otwiera się na Europę i na świat - podkreślił poseł Piotr Uruski.

Piotr Uruski

Samorząd województwa podkarpackiego reprezentował przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz. Powiedział, że budowa S19 jest najważniejszą inwestycją w województwie podkarpackim.

- Jest to inwestycja o kluczowym znaczeniu strategicznym na lata, z której będzie korzystać wiele następnych pokoleń - zaznaczył Jerzy Borcz.

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział również między innymi posłowie Piotr Babinetz i Adam Śnieżek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, starosta krośnieński Jan Pelczar, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

Jerzy Borcz

Pierwsze prace


Joanna Rarus z GDDKiA w Rzeszowie poinformowała, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzona niezbędna inwentaryzacja, wytyczenie trasy oraz punktów wysokościowych. Następnie przeprowadzone zostaną rozpoznania saperskie oraz środowiskowe.

- Kolejnym etapem będą prace związane z wycinką terenów zadrzewionych i zakrzaczonych, usuwaniem korzeni, karpin oraz wykonaniem prac archeologicznych - poinformowała Joanna Rarus z GDDKiA w Rzeszowie.

Pierwszy etap robót ziemnych będzie obejmował odhumusowanie terenu, wykonanie wykopów oraz nasypów. Wykonawca przystąpi do budowy dróg technologicznych oraz objazdów tymczasowych, a także wykonania wykopów oraz wzmocnień podłoża na obiektach mostowych. Równocześnie kontynuowane będą dostawy materiałów na zaplecze. Dodatkowo, wykonawca będzie realizował prace związane z wyburzeniami budynków, budową wodociągu do Miejsca Obsługi Podróżnych oraz usuwaniem kolizji z sieciami gazowymi, elektroenergetycznymi, teletechnicznymi oraz wodociągowo-kanalizacyjnymi.

Estakady, wiadukty, mosty...


Nowy odcinek S19 będzie miał długość 10,1 km z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstanie także węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Dukla, łączący drogę ekspresową S19 z obecną drogą krajową nr 19 oraz drogą powiatową Zręcin - Wietrzno - Zboiska.

Wychodząc naprzeciw wnioskom zgłoszonym przez władze samorządowe, rozwiązania projektowe węzła (węzeł typu karo) umożliwiają późniejsze włączenie do niego nie tylko drogi krajowej i drogi powiatowej, ale także drogi wojewódzkiej nr 993 Gorlice - Nowy Żmigród - Dukla.

Na tym odcinku powstanie 20 obiektów inżynierskich w ciągu głównym drogi ekspresowej (trzy estakady, pięć wiaduktów, dziewięć mostów, jedno przejście dolne dla średnich zwierząt i dwa przepusty), przejście górne dla dużych zwierząt nad drogą ekspresową, a także pięć konstrukcji oporowych.
Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Wybudowane zostaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Równe.

Budowa S19

Trudny teren


Odcinek drogi ekspresowej S19 Miejsce Piastowe - Dukla przebiega przez teren o złożonej budowie geologicznej.

- W związku z tym już na etapie opracowania Koncepcji programowej wykonaliśmy w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. Teren ten charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, przechodząc przez wzniesienia i doliny - powiedziała Joanna Rarus.

Specyficzne ukształtowanie terenu skutkuje występowaniem osuwisk i obszarów predysponowanych osuwiskowo, na których prowadzony jest monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). Ponadto ten odcinek S19 przebiega przez teren i obszar górniczy Bóbrka-Równe I, o intensywnej niegdyś eksploatacji górniczej ropy naftowej metodą otworową (i potencjalnie za pomocą tzw. kopanek).

Kiedy finał?


Zakończenie prac zaplanowano w 2025 roku. Wartość umowy to 478 907 636,94 zł. Zadanie realizowane jest w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Via Carpatia


Szlak Via Carpatia to kluczowy korytarz transportowy łączący Europę Północną i Południową. Na terenie Polski trasa będzie miała około 700 km długości. W skład szlaku drogowego Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.
W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Tak przedstawia się stan jej realizacji w naszym województwie:      
- 81,8 km - oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie - Rzeszów Południe),   
- 72,9 km - w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Krosno - Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe - Dukla oraz na etapie opracowywania dokumentacji do ZRID: Domaradz - Krosno, Dukla - Barwinek i na etapie uzyskiwania ZRID dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka),   
- 11,6 km - w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz).

~AtOktO

12-10-2023 12:14 0 15

Tusk przyjechał do Wrocanki i od razu koparki przyjechały !!
Wziął bym "go" za uszy [złodzeja tuska] i pokazał drogę od Dukli do Rzeszowa. Gdzie na wniosek europosłów PO Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego zamknęła petycję Via Carpathia z unijnych funduszy w 2014r, a jeden z europosłów Jarosław Wałęsa z PO stwierdził, że nic nie można w tej sprawie zrobić i zaapelował o zamknięcie petycji raz na zawsze !! Takie były realia rządzenia przez Platformę przez 8 lat! Nigdy więcej platformy
Odpowiedz

~Roman54

12-10-2023 09:37 4 0

Krótka pamięć lub wiek przedszkolny.
Odpowiedz

~ten

12-10-2023 07:20 4 8

o Dukli po tych inwestycjach bublach : ten rosypujacy sie kamien, te zalane zamkniete piwnice niby szalety, ta nieszczesna kostka na rynku na ktorej mozna stracic rownowage to pewno nie bedzie zainteresowania Dukla?
Odpowiedz

~Roman54

11-10-2023 22:49 0 2

Masz bardzo krótką pamięć albo wiek przedszkolny.
Odpowiedz

~Mariusz

11-10-2023 20:53 1 6

Ale jest szansa źe za pisowców droga powstanie
Odpowiedz

~dziadek

11-10-2023 17:52 1 13

Gdyby nie PiSiory to ta droga powstałaby w 2099 roku. Oczywiście przeciwnicy PiSiorów wszędzie widzą zło. Oj w tyłkach się ludziom przewraca. Kto w rodzinie pracuje do pracy jeździ samochodem, w marketach wózki przewracają się kupowanego towaru. Dzieciaki najedzone z komórkami w rękach w markowych ciuchach. Oj naprawdę w doopach się wielu przewraca. Amen!
Odpowiedz

~Ddd

11-10-2023 11:37 9 21

Za rządów PO na pewno nie powstałaby ta droga, tyle w temacie.
Odpowiedz

~sirtolainen

11-10-2023 06:02 6 1

Ostatnie fotografie " BANDY MAŁEGO " w tym składzie !!!!!!!!!
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

10-10-2023 19:06 14 21

Teraz przed wyborami dostali takiego przyśpieszenia, że w takim tempie skończą całą drogę do Mikołaja. Ale po wyborach zazwyczaj wszystko wraca do normy. PiSowcy robią sobie dodatkową kampanię, jest tak nachalna, że aż niesmaczna. Wszyscy krzyczą z banerów jak to oni walczą o Podkarpacie, a tak naprawdę to chodzi załapać się jak najbliżej koryta.
Odpowiedz

~Stacho

10-10-2023 17:00 9 25

A nie dałoby się bez politycznej agitacji? Cyrk z wbijaniem łopaty jak za Gierka. Żałosne.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.