Jest już prawomocny wyrok w procesie byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Chorkówka, obecnie 55-letniego duchownego.
Przypomnijmy. Końcem lipca ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Krośnie skazał byłego proboszcza jednej z parafii w gminie Chorkówka na łączną karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata. W okresie próby ksiądz został też oddany pod dozór kuratora sądowego. Został uznany za winnego popełnienia trzech przestępstw z aktu oskarżenia przygotowanego przez prokuratora Grzegorza Kazimierskiego z Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

Prokurator postawił duchownemu trzy zarzuty. Pierwsze dwa dotyczyły tego, że w bliżej nieustalonym okresie, ale nie wcześniej niż od 1 września 2018 r. i nie później niż do 30 czerwca 2019 r., w krótkich odstępach czasu, za pośrednictwem aplikacji Messenger składał po kilka razy dwóm chłopcom poniżej 15 roku życia propozycje wykonania innych czynności seksualnych i ich utrwalenia za pomocą zdjęć i filmów, zmierzając do ich realizacji.

Ponadto w listopadzie bądź grudniu 2017 r. za pośrednictwem internetu, poprzez nadużycie stosunku zależności wynikającego z pełnionej posługi kapłańskiej i związanego z tym nadzoru nad przygotowaniem małoletniego do sakramentu bierzmowania, usiłował w toku rozmowy za pośrednictwem aplikacji Messenger namówić do wykonania innej czynności seksualnej i przesłania do siebie nagrania. Nie osiągnął jednak swojego celu z uwagi na sprzeciw nastolatka.

Sąd orzekł również wobec mężczyzny środek karny w postaci zakazu zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów i działalności związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi na okres 10 lat. Dostał również zakaz kontaktowania się z dwoma pokrzywdzonymi i zakaz zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres siedmiu lat, a w przypadku trzeciego z poszkodowanych przez pięć lat.

Sąd orzekł też między innymi wobec 54-letniego duchownego środek zabezpieczający w postaci specjalistycznej terapii, a także orzekł nawiązki wobec pokrzywdzonych.

Proces odbywał się z wyłączeniem jawności.

Apelację od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Krośnie wniosły wszystkie strony: prokurator, pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych oraz obrońcy oskarżonego.

Wyrok w krośnieńskim Sądzie Okręgowym zapadł wczoraj (25 października). Sąd jedynie uchylił wobec oskarżonego orzeczenie o środku zapobiegawczym w postaci specjalistycznej terapii. W pozostałej części utrzymał wyrok w całości.

Wczorajszy wyrok jest już prawomocny. Przysługuje od niego jedynie kasacja do Sądu Najwyższego.

O ustaleniach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie pisaliśmy w tekście:
Co z procesem byłego proboszcza z gminy Chorkówka?

~jan

12-11-2023 13:07 15 21

Zadnej pokory tylko buta i arogancja?
Odpowiedz

~adam cx

11-11-2023 16:28

Komentarz usunięty przez moderatora.

~Noname

30-10-2023 22:42 16 26

Przecież to nie może być prawdą, toż to pleban. Raz mu się zbłądzilo i wielkie halo...
Odpowiedz

~wujek_Franek

27-10-2023 19:44 20 27

Spowiednik, panie dzieju...
Odpowiedz

~xxc

26-10-2023 19:11 18 42

A gdzie go ukryli? To potrafia by poszlo w zapomnienie, zadnych
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.