W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Urszulą Honek - poetką i prozaiczką.
Czy poezja może coś zmieniać? Jakie znaczenie dla twórcy mają nagrody literackie? Czy wulgaryzmy pełnią jakąś rolę w utworze? - to tylko niektóre z pytań na które odpowiedziała Urszula Honek - poetka i prozaiczka na spotkaniu autorskim, które odbyło się w dniu 25 października br. w czytelni w KBP. Spotkanie prowadziła dr Zofia Bartecka-Prorok.

Urszula Honek w KBP

Pisać zaczęła jeszcze w gimnazjum, później w liceum, jednak z wydaniem pierwszej książki trochę zwlekała. Podkreślała, że w tym czasie dużo czytała, w tym m.in. Andrzeja Bursę czy Rafała Wojaczka, bo to właśnie poezja ją głównie inspirowała. Efekt - trzy tomiki poezji: "Sporysz" (2015), "Pod wezwaniem" (2018), "Zimowanie" (2021). Wszystkie spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, otrzymały nominacje i ogólnopolskie nagrody.
Ale największą popularność U. Honek zdobyła wydanym w ubiegłym roku zbiorem opowiadań pt. "Białe noce", za który 9 października 2023 r. otrzymała Nagrodę im. Kościelskich! "Książkę charakteryzuje wyjątkowa zdolność łączenia ostrego spojrzenia na rzeczywistość z językową magią, która splata żywych i umarłych, ludzi i zwierzęta, tradycje poetyckie i prozę współczesną" - można przeczytać w uzasadnieniu przyznania nagrody.
To głównie ta książka stała się tematem spotkania w bibliotece.

spotkanie w KBP

Pytana dla kogo pisze mówiła: "Piszę dla wszystkich… nie chciałabym żebyśmy literaturę traktowali jako coś elitarnego… mam takie poczucie, że dzięki pisaniu mogę być z ludźmi, których już nie ma…"
Bohaterowie "Białych nocy" to często prawdziwe osoby, opisane w konkretnych miejscach, którym pozmieniała imiona. "Miejsca, ludzie, zdarzenia są bardzo mocno kształtujące… w "Białych nocach" chciałam ludziom oddać głos, mieć z nimi więź, rodzaj współodczuwania…" - mówiła poetka przytaczając przykłady ludzi, których znała czy na przykład spotykała w dzieciństwie, a którzy stali się bohaterami opowiadań. (Urszula Honek pochodzi z Racławic koło Gorlic).
Mówiąc o roli literatury, poezji podkreślała, że nie uprawia literatury zaangażowanej - "mówię o rzeczach ważnych, ale nie wprost… skupiam się na tym, żeby książki były dobrze napisane". A czy poezja może coś zmieniać? - "Globalnie nie, ale to są takie małe zmiany w nas, że coś nas poruszy… literatura może być wsparciem" - mówiła.
Urszula Honek niedawno skończyła nową książkę poetycką - premiera w maju 2024 r.
Poetka jest laureatką Nagrody im. Adama Włodka oraz Nagrody im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Za "Białe noce" otrzymała nominację do międzynarodowej nagrody Premio Grand Continent 2022, Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada 2023 (laureatów poznamy 29 października br.).
Świerzowa Polska uczciła Cecylię Święch

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.