"Miałam w szufladzie zapas wymyślonych historii…" - Justyna Bednarek o przyjemności pisania.
Autorka "niesamowitych przygód skarpetek" - Justyna Bednarek - spotkała się w dniu 24 października br. z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Niebieska 21 w Krośnie na spotkaniu w Oddziale dla Dzieci oraz uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie na spotkaniu w Fili nr 4 KBP.

Pisarka przypomniała jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem dla dzieci… Pracowała jako dziennikarka, pisząc do czasopism, ale cały czas marzyła o pisaniu książek. Po wielu latach pisania "do szuflady" odważyła się odejść z etatowej pracy i zająć się głównie pisaniem. Jak mówiła w szufladzie miała już kilka opowieści, które postanowiła opublikować.
Na chwilę obecną wydała 77 książek - dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Spotkania w Krośnieńskiej Bibliotece były okazją do zaprezentowania przez pisarkę kilku tytułów, w tym bohaterów skarpetkowych historii, których pisarka przywiozła ze sobą.

Justyna Bednarek pisanie książek porównywała do pracy ogrodnika - "wkładam ziarenko do doniczki, którą jest moja wyobraźnia, a w każdej historii jest ziarenko prawdy…" - mówiła, przedstawiając prawdziwe historie, które zainspirowały napisanie później książki, bo w "każdej książce jest trochę prawdy".
Justynie Bednarek największą popularność przyniosły "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", które stały się lekturą szkolną i otworzyły cykl o przygodach skarpetek(cykl liczy obecnie 6 części). Na podstawie książek o przygodach skarpetek powstają spektakle teatralne.

Wydała także książki "Pięć sprytnych kun" z ilustracjami Daniela de Latour oraz "W to mi graj" bajki muzyczne, które zdobią malarskie grafiki Józefa Wilkonia. W 2020 roku ukazała się jej książka "Basik Grysik i wrony", a w 2022 roku książka "Smopsy" oraz "Kury z grubej rury", która stała się początkiem cyklu o kurach. Za swoje książki Justyna Bednarek dostała wiele nagród literackich (m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, nagrodę Empiku "Przecinek i kropka", nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego czy tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY za ostatnią cześć "Skarpetek").

Długa kolejka dzieci z książkami, które czekały na autograf pisarki na zakończenie spotkania pokazała, że książki Justyny Bednarek cieszą się dużą popularnością, a uczestnicy spotkań niejednokrotnie wcześniej znali bohaterów jej opowieści.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.