Wieloletnia kara pozbawienia wolności grozi 39-letniemu mieszkańcowi gminy Dukla. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Krośnie.
Prokuratura Rejonowa w Krośnie nadzorowała śledztwo przeciwko 39-letniemu mieszkańcowi gminy Dukla. Sprawa ma związek z wydarzeniami, do których doszło w niedzielę, 9 lipca br. w Iwlii.

Tego dnia, według zgłoszenia, jakie trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, miało dojść do awantury w jednym z domów w Iwlii. Funkcjonariusze potwierdzili na miejscu, że 39-letni mężczyzna, mieszkaniec gminy Dukla zaatakował nożem swojego teścia i uciekł. Z uwagi na obrażenia i utratę znacznej ilości krwi, poszkodowany, któremu jako pierwszy na pomoc pośpieszył wnuk, został przetransportowany do szpitala. Za napastnikiem przez pewien czas prowadzona była akcja poszukiwawcza z udziałem policjantów, strażaków, goprowców oraz ratowników z Grupy Legion Gerarda. Jednak nie został odnaleziony. Sam się zgłosił następnego dnia do Komisariatu Policji w Dukli.

Z ustaleń śledztwa wynika, że feralnego dnia między zięciem a teściem, który siedział na krześle przed domem, doszło do sprzeczki, a powodem miało być zwrócenie uwagi, że 39-latek znęca się nad żoną. Podczas kłótni 39-letni mężczyzna udał się w pewny momencie do garażu i po powrocie zaatakował teścia nożem, gdy ten wchodził po schodach do domu. W trakcie przesłuchania poszkodowany potwierdził, że zięć zaatakował go nożem, a życie uratował mu wnuk, który odepchnął swojego ojca

Katalog firm - Ubezpieczenia

Brak firm z kategorii. Dodaj swoją firmę: Dodaj firmę


Po zebraniu materiału dowodowego prokurator zdecydował o postawieniu dwóch zarzutów 39-letniemu mężczyźnie.

- 9 lipca 2023 roku usiłował dokonać zabójstwa swojego teścia. Działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia go życia, trzymając w ręce nóż o długości ostrza około 10 centymetrów co najmniej czterokrotnie ugodził go tym nożem w klatkę piersiową, szyję, kark oraz prawą rękę - poinformował Prokurator Rejonowy w Krośnie Sławomir Merkwa.

Zdaniem biegłych, pokrzywdzony doznał obrażeń ciała, które spowodowały wystąpienie objawów wstrząsu krwotocznego, co stanowiło ciężki uszczerbek na zdrowiu w rozumieniu choroby realnie zagrażającej życiu.

- Sposób, ilość oraz miejsce zadawanych ciosów nożem zmierzały do pozbawienia życia teścia. Zdaniem biegłych, brak szybkiej reakcji medycznej skutkowałby śmiercią pokrzywdzonego - dodał prokurator Sławomir Merkwa.

Na szczęście z pomocą przyszedł wnuk zaatakowanego mężczyzny, który złapał napastnika za rękę oraz wyrwał mu trzymany nóż. Poszkodowany, któremu najpierw pomocy udzieliła załoga zespołu ratownictwa medycznego, w ciężkim stanie trafił do krośnieńskiego szpitala, gdzie przeszedł operację.

Z ustaleń prokuratury wynika również, że mężczyzna 9 lipca, za pośrednictwem wiadomości tekstowych sms, groził swojej żonie pozbawieniem jej życia.

39-letni mężczyzna był trzykrotnie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W wyjaśnieniach złożonych 10 lipca w Prokuraturze Rejonowej w Krośnie powiedział, że to teść jako pierwszy go zaatakował, a on sam nie wie, jak w jego rękach znalazł się nóż. Dodał, że po całym zajściu był w szoku i uciekł. Zaprzeczył też, by groził swojej żonie pozbawieniem życia wysyłając sms.

Katalog firm - Adwokaci, radcy prawni


W trakcie śledztwa 39-latek przeszedł specjalistyczne badania lekarskie. Biegli uznali, że w trakcie dokonywania zarzucanych mu czynów nie miał zniesionej, ani ograniczonej w znacznym stopniu zdolności do rozpoznania znaczenia czynu, czy też pokierowania swoim zachowaniem. Wcześniej nie był karany.

Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Krośnie.

Mężczyzna cały czas jest tymczasowo aresztowany. Usiłowanie zabójstwa zagrożone jest karą pozbawienie wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności lub dożywociem.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.