Goście w Dworze Sulimirskich w Kobylanach
23 stycznia, 2024Wiadomości / Chorkówka
Mieszkańcy Kobylan oraz zaproszeni goście mogli dzisiaj obejrzeć wnętrza Dworu Sulimirskich w Kobylanach odbudowywanego przez nowe właścicielki.
Po wykonanych pracach znikły już ogrodzenia i obiekt można oglądać z każdej strony, a dzisiaj była także możliwość by obejrzeć dwór od wewnątrz. W spotkaniu uczestniczyli zainteresowani mieszkańcy Kobylan, ekipy, które realizowały zadanie, konserwatorzy zabytków z wojewódzką konserwator Beatą Kot, władze gminy Chorkówka z wójtem Grzegorzem Węgrzynowskim i jego zastępcą Tomaszem Tłuściakiem.
Projekt "Odbudowa i remont zniszczonego w pożarze skrzydła wschodniego wraz z łącznikiem Dworu Sulimirskich w Kobylanach" dotyczył odtworzenia piwnic dworskich, odbudowy części spalonej - skrzydła wschodniego Dworu Sulimirskich. Zgodnie z projektem i harmonogramem, obiekt jest obecnie w stanie surowym zamkniętym i został odtworzony w konstrukcji drewnianej z drewnianymi stropami.
Dorota Chilik zaznaczyła, że prac do zrobienia, by doprowadzić obiekt do świetności sprzed wielu lat, jest jeszcze wiele.
Dotychczasowe prace, które rozpoczęły się w II połowie 2023 roku, kosztowały 2,5 mln zł. Fundacja Klucz Kobylański, założona w 2022 roku przez nowe właścicieli dworu pozyskała dofinansowanie na prace remontowe w kwocie 2 mln zł Rezerwy Ogólnej Prezesa Rady Ministrów. Środki te są tworzone w celu dofinansowania wydatków niespodziewanych, wywołanych zdarzeniami losowymi. Takim był pożar dworu w Kobylanach.
Jolanta van Grieken-Barylanka przypomniała, że drewniany parterowy dwór na planie prostokąta z charakterystycznym gankiem z kolumnami, jest wpisany do rejestru zabytków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Został przebudowany na początku XX w. na fundamentach starszego dworu, pochodzącego z XIX wieku. Wcześniej od północy wybudowano piętrowe skrzydło dworu. Po wojnie w dworze mieściła się biblioteka, gabinet lekarski i sklep. Następnie dwór przeszedł w ręce prywatne, ale żaden z właścicieli nie odnowił dworu.
Autor: /AJ/
~wywłaszczony
29-01-2024 15:08 4 7
~Xyz
27-01-2024 20:36 6 12
~Kr
25-01-2024 15:52 11 6
~Budowlaniec
25-01-2024 09:54 15 8
~Korczyniak
24-01-2024 09:26 4 29
- kupujesz za cenę gruntu ruiny czegoś co 100 lat temu było dworem,
- dostajesz 2 miliony dotacji,
- zatrudniasz firmę do odbudowy,
- możesz się urządzać.
A jak dostać dotację? Wystarczy wcześniej się zapisać do partii rządzącej, a najlepiej zostać z jej ramienia wójtem.
Proste?