Były funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krośnie został skazany za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad czterema internowanymi działaczami NSZZ "Solidarność".
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie poinformowała, że wyrokiem z dnia 31 stycznia 2024 r. Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Tomasza P., byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Komendy Wojewódzkiej MO w Krośnie winnym fizycznego i psychicznego znęcania się nad czterema internowanymi działaczami NSZZ "Solidarność", w grudniu 1981 roku w Uhercach i w Krośnie.

- Bezprawne działania oskarżonego polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ "Solidarność", w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach. W czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał przesłuchiwanych do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny - poinformował prokurator Artur Grabowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Tomaszowi P. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres 5 lat próby.

Sąd uznał, podzielając w pełni stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia i prezentowane na rozprawie sądowej, iż zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości.

Wyrok jest nieprawomocny.
~janek

11-02-2024 21:59 2 5

donaldinio takich lubi i szanuje
Odpowiedz

~Ja

09-02-2024 16:03 7 6

Co na to Donald?
Odpowiedz

~szeryf

09-02-2024 15:33 6 8

Niski wymiar kary, powinien dostać 5 lat puszki bez zawiasów z pozbawieniem praw publicznych na okres 5-ciu lat. To by odstraszało na przyszłość innych sadystów w mundurkach.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.