Szacownego wieku doczekała się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Moderówce. Odznaczenia, gratulacje i podziękowania dla druhów wypełniły obchody 90-lecia działalności jednostki.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Marcina w Szebniach, gdzie modlono się w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin. Po mszy pod kościołem był czas na kilka pamiątkowych fotografii a następnie wszyscy udali się do Domu Ludowego w Moderówce na dalszą część obchodów jubileuszu.

Wraz z jubilatką świętowały delegacje z Gminy Jedlicze oraz powiatu krośnieńskiego i jasielskiego. Wśród gości obecni byli m.in.: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Starosta Krośnieński Jan Juszczak, Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego, Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jedliczu Edward Nowak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Krośnie Jan Kilar, Sekretarz Gminy Jedlicze Barbara Korzeniowska, Sołtys sołectwa Moderówka Małgorzata Zagórska, Dyrektor Zespołu Szkół w Moderówce Renata Niepokój, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu Maciej Łukaszewicz, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Moderówce Renata Urban.
Dowódcą uroczystości był Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Jedliczu dh Marek Maciejowski.

Ryszard Majsiak
Prezes OSP Moderówka dh Ryszard Majsiak

Jubileusz 90-lecia był znakomitą okazją do przybliżenia rysu historycznego OSP w Moderówce. Przedstawił go obecny prezes dh Ryszard Majsiak. Przy tej okazji podziękował wszystkim, którzy wspierają ochotników - W imieniu swoim i całej jednostki dziękuję osobom które w jakikolwiek sposób wspierają naszą straż, a w szczególności Paniom z Koła Gospodyń za długoletnią współpracę. Dziękuję strażakom za zaangażowanie w każde działania i życzę abyśmy dążyli do dalszego rozwoju naszej jednostki i ofiarnie pomagali naszemu społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych - mówił prezes.W stronę jednostki popłynęło wiele życzeń i podziękowań zarówno od władz strażackich jak i samorządowych. - To że dzisiaj jesteście i macie piękne sztandary to nie jest tylko dorobek tego pokolenia. To jest dorobek wielu pokoleń. Dziękuję Wam za to że kontynuujecie nie tylko tradycję ale i służbę - mówiła Maria Kurowska Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. W swoim wystąpieniu przypomniała również o powodzi jaka nawiedziła Jasło w 2010 roku i jaką ważną rolę odegrali strażacy ochotnicy w walce z żywiołem.

- Historia 90-ciu lat działalności tej jednostki jest mi znana. Jako strażak tej jednostki chciałbym Wam złożyć gratulacje, że nie służycie dla zysku i aby dorobić się lecz z odruchu serca i z chęci pomocy przede wszystkim naszym mieszkańcom - mówił Starosta Krośnieński Jan Juszczak.

Wręczenie medali i odznaczeń

Głos zabrali także Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec i w imieniu Burmistrza Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik i Rady Miejskiej - Sekretarz Gminy Jedlicze Barbara Korzeniowska. - Dziękujemy za Wasze działania, za Waszą pasję i hobby. Za Waszą gotowość bojową. Dziękujemy że jesteście i pomagacie, że możemy na Was liczyć - mówiła Sekretarz.

Podczas uroczystości wręczono druhom indywidualne wyróżnienia i odznaczenia.

Ochotnicza Straż Pożarna w Moderówce została założona w 1925 roku przez Jana Twaroga, Antoniego Dobosza, Józefa Dubiela i Józefa Jerzyka. Pierwszym naczelnikiem OSP w Moderówce był Jan Lubaś.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.