Diagnozowanie, czy ocenianie w szkolnym wychowaniu fizycznym - to temat przewodni Forum Sportu i Wychowania Fizycznego zorganizowanego w auli PANS przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krośnie.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie wraz z Instytutem Kultury Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy współpracy z Urzędem Miasta Krosna zorganizowali 3 kwietnia IX Forum Sportu i Wychowania Fizycznego, w tym roku pod nazwą "Diagnozowanie czy ocenianie w szkolnym wychowaniu fizycznym".
Forum miało charakter interdyscyplinarny i skierowane było głównie do nauczycieli oraz studentów zainteresowanych tematyką wychowania fizycznego i sportu szkolnego.

pans krosno wf

- Próbujemy przekonać nauczycieli, że diagnozowanie sprawności fizycznej, zwłaszcza w aspektach zdrowia, jest bardzo istotne i powinno być prowadzone systematycznie. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że ocena i diagnoza może być przydatna także w procesie selekcji wyławiania talentów sportowych. Próbujemy dać wskazówki metodyczne nauczycielom, trenerom i pozytywnie ich nastawić do tej tematyki - powiedział dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie, prof. PANS.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna zwrócił uwagę, że temat "diagnozować, czy oceniać" jest istotnym problemem, szczególnie w kontekście dwóch bardzo ważnych elementów, które się ostatnio pojawiły. Otóż nauczyciele od klasy IV muszą obowiązkowo przeprowadzać test uczniów, który nie jest brany pod uwagę przy ocenie z wychowania fizycznego, ale jest przekazywany do sportowej bazy talentów.


- Drugi cel to zapoznanie się z raportem, jaki opublikowali naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, którzy przetestowali ponad 3500 uczniów szkół podstawowych i okazuje się, że wyniki są porażające. Przykładowo uczniowie klasy III nie potrafią zrobić przewrotu w przód, klas V i VI nie potrafią biegać i kozłować piłki, a klas VII i VIII nie potrafią pokonywać przeszkód w biegu. Wyniki te pokazują, że musi być inne podejście nauczycieli WF do tego przedmiotu, do rozwoju każdego dziecka, do zachęcenia uczniów do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich - stwierdził Bronisław Baran.

pans krosno wf

Zastępca prezydenta Krosna poinformował, że w Krośnie na poziomie szkół podstawowych jest 0,93 procent uczniów zwolnionych z wychowania fizycznego i nie są to zwolnienia tylko całoroczne, ale okresowe z powodu czasowej niezdolności do udziału w zajęciach. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych wskaźnik ten wynosi około 3 procent.

- Uważam, że wynik ten nie jest zły. Pamiętam, że kilkanaście lat temu, jak robiliśmy podobną analizę, to grupa uczniów zwolnionych z WF była o wiele większa. Widać więc jak świadomość rośnie i dzisiaj musimy tylko uświadomić nauczycielom i dyrektorom, że wychowanie fizyczne ma szczególną rolę w wychowaniu każdego dziecka, że do szkoły nie chodzi sam mózg, a chodzi całe ciało i rozwój fizyczny sprzyja też rozwojowi intelektualnemu - podkreślił Bronisław Baran.

Wspomniał również, że obecnie trwają prace nad projektem nowej sali gimnastycznej przy SP nr 4, rozbudowana i zmodernizowana zostanie także sala gimnastyczna przy I LO im. Mikołaja Kopernika. Myśli się również o przebudowie w przyszłości sal gimnastycznych w "Naftówce" i "Mechaniku".


Dr Krzysztof Frączek, trener, nauczyciel i adiunkt PANS w Krośnie, omówił cele, zasady i narzędzia diagnozowania, dr Krzysztof Warchoł, doradca metodyczny wychowania fizycznego z Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił o uwarunkowaniach formalno-prawnych oraz własnej praktyce pedagogicznej w zakresie oceny z wychowania fizycznego.

Dr hab. Emilian Zadarko, prof. PANS w Krośnie, Uniwersytet Rzeszowski i PANS przedstawił wielostopniowy 20-metrowy biegowy test wahadłowy "Beep test", jako narzędzie do oceny wytrzymałości krążeniowo-oddechowej.

Izabela Huzarska, psycholog sportu oraz dr Maciej Huzarski, trener i dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie, zaprezentowali implementację treningu umiejętności psychologicznych u młodych sportowców.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.