W wyniku decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), sieć sklepów Biedronka będzie rozdawać vouchery o wartości 150 zł. Decyzja ta jest wynikiem zakwestionowania praktyk promocyjnych związanych z akcją "Magia Rabatów".
Prezes UOKiK stwierdził, że w ramach promocji "Magia Rabatów - Zabawki i Książki - Voucher od 01.12.2022 r. do 03.12.2022 r." Jeronimo Martins Polska wprowadzało konsumentów w błąd co do warunków promocji. Informacje zamieszczone na plakatach w sklepach nie precyzowały, które produkty nie kwalifikują się do zakupu za voucher, co mogło wprowadzać klientów w błąd.

Promocja skierowana była do posiadaczy aplikacji lub karty Moja Biedronka, którzy byli zachęcani do zakupu trzech produktów z kategorii książki i/lub zabawki. Połowę wydanej na te produkty kwoty konsumenci mieli otrzymać w formie vouchera, który można było wykorzystać na kolejne zakupy. Brak precyzyjnej listy produktów objętych promocją w materiałach reklamowych oraz drobny druk informujący o ograniczeniach dotyczących wybranych artykułów przemysłowych lub tekstyliów stanowiły naruszenie zasad przejrzystości i jasności przekazu.

Decyzja UOKiK nakłada na sieć Biedronka obowiązek wydania voucherów o wartości 150 zł, co ma na celu zrekompensowanie konsumentom ewentualnych strat wynikających z niejasnych warunków promocji.

- - Warunki promocji powinny być jasne dla konsumenta, bez haczyków czy gwiazdek, wyjątków zapisanych małą czcionką. Nie można organizować akcji, które nie spełniają podstawowych kryteriów przejrzystej komunikacji, ani nie umożliwiają realnego i swobodnego zapoznania się z regulaminem promocji bezpośrednio w sklepie, podczas robienia zakupów. Grudniowa promocja w sklepach Biedronka zamiast miłym, przedświątecznym bonusem, stała się dla konsumentów kłopotliwym doświadczeniem - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Komu przysługuje voucher na 150 zł?


Voucher mogą otrzymać klienci sieci Biedronka, którzy zrobili zakupy w ramach akcji promocyjnej "Magia Rabatów" w okresie 1-3 grudnia 2022 r., otrzymali promocyjny voucher, ale go nie zrealizowali i nadal są w programie lojalnościowym sieci. Osoby spełniające te kryteria automatycznie otrzymają od spółki bon o wartości 150 zł za każdy niewykorzystany wcześniej voucher, który będzie:
- przyznany automatycznie na kartę Moja Biedronka w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji;
- można nim będzie zapłacić za wszystkie produkty oferowane w sklepach sieci Biedronka (z wyłączeniem napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, preparatów początkowego żywienia niemowląt oraz wszelkich usług czy doładowań, w tym doładowań telefonów i kart podarunkowych) w ramach jednorazowych zakupów;
- nie będzie podlegał wymianie na gotówkę;
- będzie ważny rok od dnia jego wydania.

- Zachęcam wszystkich, którzy wzięli udział w akcji promocyjnej "Magia rabatów", do skorzystania z rozwiązań wynikających z wydanej decyzji - dodaje Prezes UOKiK.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.