W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie realizowany jest projekt "Odkrywamy Zręcin na nowo".
"Odkrywamy Zręcin na nowo" to nazwa projektu realizowanego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie (Gmina Chorkówka) od października 2015 r. Jego pomysłodawczyniami są trzy nauczycielki: Ewa Drożdżal, Renata Młodzińska i Dorota Prętnik.

Młodzież gimnazjum poprzez projekt chce kultywować obyczaje swoich pradziadków i jednocześnie zapobiec zapominaniu lokalnych tradycji. Do projektu zaproszono mieszkańców Zręcina, tych którzy zechcą opowiedzieć o życiu codziennym na wsi.

W lutym br. zorganizowano Święto Chleba - spotkanie na którym zaprezentowano różne rodzaje pieczywa a także wszystko to, co gościło i gości na wiejskim stole. Nie zabrakło sprzętów domowych które odeszły w zapomnienie, dekoracji stołów czy strojów ludowych. Uczniowie klasy III A połączyli tradycję z nowoczesnością - wyświetlili prezentację multimedialną o tym, jak ważną rolę chleb odgrywa na polskim stole i film ilustrujący długą drogę od ziarna do bochenka chleba.Drugie spotkanie odbyło się w środę 23 marca, kilka dni przed świętami Wielkanocnymi. Gośćmi były dzieci z przedszkola w Zręcinie wraz z nauczycielami oraz mieszkanki Zręcina zajmujące się zdobieniem jaj woskiem, wyrobem świątecznych ozdób i serwet. Na żywo każdy mógł zobaczyć proces zdobienia jaj wielkanocnych zapomnianą już metodą. Uczniowie klasy I A podczas czytania fragmentów "Chłopów" Reymonta na stół przynosili świąteczne specjały. Na stołach królowały świąteczne wypieki przygotowane przez gimnazjalistów.

Paweł PrzetacznikPaweł Przetacznik - Dyrektor Gimnazjum w Zręcinie

Zakończenie projektu "Odkrywamy Zręcin na nowo" zaplanowane jest na październik 2016.