W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie realizowany jest projekt "Odkrywamy Zręcin na nowo".
"Odkrywamy Zręcin na nowo" to nazwa projektu realizowanego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie (Gmina Chorkówka) od października 2015 r. Jego pomysłodawczyniami są trzy nauczycielki: Ewa Drożdżal, Renata Młodzińska i Dorota Prętnik.

Młodzież gimnazjum poprzez projekt chce kultywować obyczaje swoich pradziadków i jednocześnie zapobiec zapominaniu lokalnych tradycji. Do projektu zaproszono mieszkańców Zręcina, tych którzy zechcą opowiedzieć o życiu codziennym na wsi.

W lutym br. zorganizowano Święto Chleba - spotkanie na którym zaprezentowano różne rodzaje pieczywa a także wszystko to, co gościło i gości na wiejskim stole. Nie zabrakło sprzętów domowych które odeszły w zapomnienie, dekoracji stołów czy strojów ludowych. Uczniowie klasy III A połączyli tradycję z nowoczesnością - wyświetlili prezentację multimedialną o tym, jak ważną rolę chleb odgrywa na polskim stole i film ilustrujący długą drogę od ziarna do bochenka chleba.Drugie spotkanie odbyło się w środę 23 marca, kilka dni przed świętami Wielkanocnymi. Gośćmi były dzieci z przedszkola w Zręcinie wraz z nauczycielami oraz mieszkanki Zręcina zajmujące się zdobieniem jaj woskiem, wyrobem świątecznych ozdób i serwet. Na żywo każdy mógł zobaczyć proces zdobienia jaj wielkanocnych zapomnianą już metodą. Uczniowie klasy I A podczas czytania fragmentów "Chłopów" Reymonta na stół przynosili świąteczne specjały. Na stołach królowały świąteczne wypieki przygotowane przez gimnazjalistów.

Paweł PrzetacznikPaweł Przetacznik - Dyrektor Gimnazjum w Zręcinie

Zakończenie projektu "Odkrywamy Zręcin na nowo" zaplanowane jest na październik 2016.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.