W dniach: 3 - 8 października 2016 r. w Korczynie przebywała dwunastoosobowa grupa dzieci niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Czortkowa na Ukrainie.
Pobyt zorganizowany został w ramach współpracy pomiędzy samorządami gminy Korczyna i miasta Czortków. Współpraca ta trwa nieprzerwanie od roku 2004.
Jednym z założeń, na podstawie których zapraszane są dzieci z Czortkowa do Polski jest to, aby umożliwić przyjazd do naszego kraju osobom z grona Polaków mieszkających na Ukrainie, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić Polski.

Z ramienia gminy Korczyna organizacją pobytu grupy ukraińskiej w Polsce zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie. Pobyt w części sfinansowany został przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w Rzeszowie.W trakcie pobytu grupa miała okazję odwiedzić ww. placówki muzealne (Zamek Potockich w Łańcucie, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Zamkowe KAMIENIEC, zwiedzić najciekawsze zakątki gminy Korczyna (także poprzez zorganizowaną przejażdżkę samochodami terenowymi). Sporą atrakcję stanowiła wizyta w Zespole Szkół w Korczynie oraz w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym w Krośnie. Nasi goście z Ukrainy uczestniczyli również w koncercie akordeonowym, zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Seniora przez placówkę “Senior – Wigor” w Korczynie oraz w spotkaniu z członkami zespołu ludowego w Korczynie, którzy kilka razy mieli okazję koncertować w Czortkowie.

Podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie przyjęła nas Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. W spotkaniu uczestniczyli także: Magdalena Kłak – Dyrektor Biura PSST w Rzeszowie, Jan Zych – Wójt Gminy Korczyna oraz delegacja miasta Czortków z Volodymirem Shmatko – Merem Miasta, który odwiedził grupę z Czortkowa w Korczynie. Wójt Gminy Korczyna Jan Zych wręczając prezenty i pamiątki dzieciom z Czortkowa wyraził nadzieję, że w przyszłym roku zawitają oni ponownie z wizytą do Korczyny.Wsparcia przy organizacji pobytu dzieci z Czortkowa udzielili:
- Gmina Korczyna
- Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie
- Samodzielny Niepubliczny ZOZ “AMIKUS” w Korczynie
- Uzdrowisko Iwonicz S.A.
- Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego
- Muzeum – Zamek w Łańcucie,
- Muzeum Zamkowe KAMIENIEC
- Zespół Krytych Pływalni w Krośnie