Trzy tygodnie nauki fryzjerstwa odbyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie w pięknym mieście Barcelos w Portugalii.
Kreatywne techniki damskich i męskich strzyżeń, farbowanie, zagęszczanie, przedłużanie włosów czy trymowanie brody to tylko niektóre z zabiegów fryzjerskich i barberskich, jakich uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie uczyli się na trzytygodniowych stażach w pięknym mieście Barcelos w Portugalii. Realizacja projektu Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe - Portugalia 20.08 – 9.09. 2017 r. w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ umożliwiła uczniom odbycie dobrych praktyk w warunkach, jakich nie są w stanie zapewnić lokalni przedsiębiorcy, ani szkoła. Dzięki współpracy z portugalską firmą Associação Intercultural Amigos da Mobilidade grupa 16 adeptów fryzjerstwa uczyła się zawodu w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych.

Uczniowie w Portugalii

W czasie staży młodzież zdobyła bardzo cenne doświadczenie zawodowe i wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy i odmiennych od polskich standardów wykonywania usług fryzjerskich. Organizatorzy wzięli także pod uwagę pasje uczniów związane ze specjalizacją w zawodzie i umożliwili kilku z nich praktykowanie barberingu. Podczas praktyk uczniowie obserwowali organizację portugalskich przedsiębiorstw usługowych, sposoby zarządzania, zasady współpracy, zastosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi, podejście do klienta, marketingowe strategie oraz sposoby budowania wizerunku firmy.

Uczniowie w Portugalii

Ponadto uczniowie uczyli się portugalskiego słownictwa branżowego i szlifowali język angielski. Okazji do nawiązywania obcojęzycznych kontaktów mieli wiele. Rozmawiali z pracodawcami, klientami oraz rówieśnikami z innych krajów europejskich. Poznali stażystów z Włoch i Bułgarii, z którymi mieszkali w kampusie i spędzali wolny czas. Niewątpliwym walorem zagranicznych mobilności są również atrakcje turystyczne, które oferują organizatorzy. Stażyści w wolnym od staży czasie zwiedzili wiele miast i miasteczek. Zobaczyli piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznali także miejsca kultu, sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa z Gór) i Fatimę – Sanktuarium Maryjne.

Uczniowie w Portugalii

Po powrocie uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu, nowymi umiejętnościami i świeżymi doświadczeniami z kolegami i koleżankami z klasy w czasie zajęć i praktyk zawodowych. Natomiast przed całą społecznością szkolną zaprezentują swoje umiejętności w czasie Dnia Europejskiego.

Pochwalą się także otrzymanymi certyfikatami (zawodowymi, językowymi i Europass Mobilność), które uznawane są w całej Unii Europejskiej. Zyski z udziału w zagranicznych stażach są niepoliczalne, a będą wyraźnie widoczne dopiero w czasie poszukiwania i wykonywania pracy zawodowej. Z możliwości rozwoju osobistego i zawodowego oferowanego przez projekty unijne skorzystały również dwie nauczycielki przedmiotów gastronomicznych, które w rzeczywistych warunkach zdobywały wiedzę na temat kuchni portugalskiej. Obserwowały sposób organizacji zakładów gastronomicznych, metody pracy w kuchni, a także proces przygotowania typowych lokalnych specjałów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.