W Krośnie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu.
Upamiętnienie ofiar Holokaustu w Krośnie rozpoczęło się od spotkania i modlitwy na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy ks. Władysława Sarny gdzie spoczywają szczątki żydów zamordowanych przez Niemców w 1942 roku podczas likwidacji krośnieńskiego getta. Wśród nich był ostatni krośnieński rabin Samuel Ozon Führer. Przy macewie ustawionej na zbiorowej mogile złożono zapalone znicze.

cmentarz żydowski w Krośnie

Na ul. Franciszkańskiej gdzie znajdowało się getto, złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą krośnieńskich żydów. - W tym dniu chcemy podkreślić jak dwa narody zjednoczyła niewyobrażalna tragedia a także nierówna walka z okupantem. Krosno na zawsze będzie nosić ślad odciśnięty przez historię, ślad który chcemy pielęgnować w naszych sercach, umysłach, ale również dziedzictwie które wrosło w wielokulturowość naszego miasta - mówił z-ca prezydenta Krosna Tomasz Soliński.

młodzież szkolna

W uroczystości wzięła udział ocalała z Holocaustu Lucia Retman i Margalit Goldstein - wnuczka przedwojennego radnego Krosna Abrahama Munza.

uczestnicy uroczystości w Krośnie

Kolejnymi punktami uroczystości było otwarcie wystawy "Projekt Pamięci" i koncert zespołu Rzeszów Klezmer Band w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Udostępnij ten artykuł znajomym: