Dąb "Ustrobniak" z Ustrobnej w gminie Wojaszówka znalazł się wśród 16 finalistów konkursu Drzewo Roku 2018. W środę z udziałem dzieci odbyła się akcja promocyjno - informacyjna.
Drzewo Roku to konkurs organizowany przez Klub Gaja z Wilkowic od ośmiu lat. Jak czytamy na stronie organizatora celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie. Ambasadorami konkursu Drzewo Roku są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Dzieci ze szkoły w Ustrobnej

Jury konkursu w tym roku spośród ponad 50 zgłoszonych drzewa z całej Polski wybrało 16, które zakwalifikowało się do finału. Wśród nich znalazł się dąb szypułkowy "Ustrobniak" w Ustrobnej w gminie Wojaszówka. Jego nazwa wywodzi się od miejscowości, w której się znajduje i została nadana niegdyś przez mieszkańców. Wiek drzewa szacuje się na 300 lat, dąb ma 17 metrów wysokości i 640 cm obwodu. W 2006 roku został ustanowiony pomnikiem przyrody. Jest niemym świadkiem historii wielu pokoleń - był świadkiem działań wojennych i służył za schronienie mieszkańcom i Żydom w czasie II wojny światowej.

promocja dębu Ustrobniak

Do promocji dębu wśród lokalnej społeczności włączyły się dzieci z pierwszych trzech klas Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej.

Sławomir Stefański

We wtorek w szkole zorganizowano zajęcia wzbogacające wiedzę dzieci o tematykę drzew i ochrony przyrody. Ich zwieńczeniem było "spotkanie z dębem" czyli piesza wycieczka pod dąb "Ustrobniak", gdzie na uczniów czekały do rozwiązania zadania w formie badań dostosowanych do ich wieku. Za zaangażowanie uczniów w promocję dębu dziękował gospodarz Gminy Wojaszówka Sławomir Stefański, to Urząd Gminy zgłosił "Ustrobniaka" to ogólnopolskiego konkursu.

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2018 dowiemy się już w czerwcu tego roku podczas internetowego plebiscytu na stronie drzewo roku.

Udostępnij ten artykuł znajomym: