100 zawodników wzięło udział w VIII Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Krosna 2018.
W sobotę, 18 sierpnia 2018 r. w Sali Sportowej Miejskiego Zespołu Szkół Nr w Krośnie, rozegrano VIII Międzynarodowy Turniej Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Krosna 2018 Na starcie tegorocznej imprezy stanęło blisko 100 uczestników z wielu szachowych ośrodków w kraju oraz Ukrainy i Słowacji: Legnicy, Pilzna, Rogów, Wrocanki, Haczowa, Iwli, Dukli, Brzozowa, Odrzykonia, Kielc, Jedlicza, Wiśniowej, Rzeszowa, Krakowa, Sokołowa Młp, Biecza, Warszawy, Brzozowa, Nowego Sącza, Gorlic, Leżajska, Przemyśla, Rymanowa, Lipinek, Starej Wsi, Leska, Lwowa, Chmielnickiego, Stropkova oraz Krosna, w tym 35 najmłodszych adeptów „królewskiej gry” w wieku do lat 10. Tak znacząca ilość dzieci i młodzieży to dowód na dalszy wzrost popularności szachów  w mieście.

szachy Krosno

W wyniku rozgrywek, po wspaniałej walce, w grupie OPEN na 60 startujących, tegorocznym zwycięzcą został mistrz Vadim Razin z Ukrainy przed mistrzem Danielem Frączkiem (Krosno), kM Patrykiem Mrozowskim (Rogi), kM Areniuszem Filakiem (Haczów) oraz Leszkiem Wiśniowskim (GOSiR Jedlicze).

Najlepszą kobietą została I++ Anna Winter z Uranii Krosno, najlepszym młodzikiem do lat 12, Anton Horlevskyi z Ukrainy przed Michałem Guzikiem z Uranii Krosno, do rankingu 1800 PZSzach zwyciężył Dominik Rząsa ze Starej Wsi.

szachy Krosno

Największe emocje towarzyszyły rozgrywkom dzieci i przedszkolaków, gdzie odpowiednio zwyciężyli: rocznik 2009 i młodsi - Jakub Zieliński z Wiśniowej przed Kamilem Rzepką (Przysietnica) i Mateuszem Pietryką (Urania Krosno), wśród dziewczynek najlepsza była Daria Kretowicz z Gorlic przed Zofią Baranowską z Lipinek. Wśród przedszkolaków zwyciężyli: chłopcy -Filip Zborowski, dziewczynki - Milena Gonet.

Zawody stały na niezwykle wysokim poziomie sportowym, na zwycięzców czekały puchary, dyplomy, nagrody i upominki , które sponsorowało Miasto Krosno oraz Przedszkole "Motylek". Turnieje były zaliczone do cyklu 100 turniejów z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości a fundatorem albumów z tej okazji była NSZZ Solidarność Region Podkarpacki. Zawody przeprowadzono systemem szwajcarskim, na dystansie dziewięciu (w grupie OPEN obowiązywało tempo gry:10-minut dla zawodnika +6 sekund na posunięcie) rund, kojarzenie komputerowe. Turniej był podzielony na 5 grup zależnie od wieku i kategorii. Zorganizowano dodatkowo turniej szwajcarski dla dzieci do lat 7, sędziowali: NA Marian Lorenc, NA Piotr Kretowicz oraz Marcin Zięba. Impreza w Krośnie przyciąga coraz silniejszych graczy, ale też  nasi zawodnicy czynią duże postępy, co sprawia, że rywalizacja jest coraz ciekawsza. Nasza impreza to kolebka przyszłych mistrzów i mamy nadzieję, że w tym turnieju odkryliśmy kolejne talenty szachowe. Wśród uczestników zawodów naliczyliśmy kilku medalistów mistrzostw Polski a reprezentant Ukrainy, Vadim Razin, walczył o Szachowy Puchar Świata.

szachy Krosno

Turniej wzbudził duże zainteresowanie relacją na żywo wyników w Internecie, zanotowano około 20 tysięcy wejść na stronę turniejową. Turniej przebiegał w sportowej atmosferze, pojedynki obfitowały w ciekawy przebieg i zaskakujące kontynuacje. KKSz Urania MOSiR Krosno składa podziękowanie Dyrekcji MZS Nr 4 w Krośnie za udostępnienie nam Sali gry. Organizator zapewnił uczestnikom ciepłe i zimne napoje oraz posiłek.