Do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które przypadły na dzień 9 XI 2018 r. społeczność Kopernika przygotowywała się długo. Efektem tych przygotowań był bogaty i różnorodny program.
W atmosferę wyjątkowego święta wprowadziła uczniów "Kopernika" debata oksfordzka na temat "Kształt granic II Rzeczypospolitej - sukcesem polskiej dyplomacji czy polskiej armii?", w której uczestniczyły grupy dyskusyjne uczniów z klas humanistycznych. Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom merytoryczny dyskusji oraz umiejętności krasomówcze uczestników. Nad przebiegiem debaty czuwali jej organizatorzy prof. M. Pudło oraz prof. P. Zygarowicz.

uroczystości w Koperniku

Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta akademia upamiętniająca wspaniałą rocznicę, z udziałem całej społeczności szkolnej. Przygotowana przez uczniów kl. I d, pod kierunkiem prof. B. Wygonik-Wronki prezentacja wprowadziła wszystkich w realia historyczne, a wyszukane teksty poetyckie dostarczyły wielu wrażeń estetycznych. Akademię uświetnił koncert chóru szkolnego, pod dyrekcją prof. K. Trybusa urozmaicony występami solowymi uczniów. W trakcie uroczystości miało miejsce zgodne z tradycją szkoły ślubowanie uczniów klas pierwszych, wstępujących w społeczność kopernikańską. Akademię przygotowały prof. Z. Bartecka-Prorok i prof. B. Wygonik-Wronka.

uroczystości w Koperniku

Po uroczystej akademii dalsze obchody przeniosły się na dziedziniec szkolny, gdzie nastąpiła symboliczna inscenizacja powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy. W rolę Marszałka wcielił się prof. M. Pudło. Następnie zgromadzona młodzież oraz nauczyciele, pod przewodnictwem chóru odśpiewała hymn państwowy.

uroczystości w Koperniku

W dalszej części uroczystości przebiegały pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, który został udekorowany przez samorząd szkolny I LO okolicznościowym kotylionem. Pod pomnikiem chór i zgromadzona młodzież wspólnie zaśpiewali jeszcze kilka pieśni patriotycznych.

uroczystości w Koperniku

W tym samym czasie członkowie samorządu oraz licealiści odwiedzali okoliczne urzędy, sklepy i ulice rozdając krośnianom kotyliony i zapraszając do wspólnego świętowania tej pięknej rocznicy.

Ostatnim akcentem wieńczącym szkolne obchody stulecia odzyskania niepodległości było symboliczne posadzenie na dziedzińcu szkoły dębu, który ma upamiętniać wielką rocznicę. Co ciekawe, sadzonka dębu jest certyfikowanym potomkiem słynnego, wielowiekowego dębu "Bartek".

uroczystości w Koperniku

Głównym obchodom towarzyszyły inne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Należały do nich nternetowa gra KAHOOT na temat "Drogi Polski do niepodległości", w której ochotnie wzięli udział uczniowie reprezentujący poszczególne klasy. Grę przygotowały i poprowadziły prof. B. Wygonik-Wronka oraz prof. M. Błońska-Pudło.

uroczystości w Koperniku

Ponadto zorganizowano w szkole wystawy "niepodległościowe", m.in. wystawę fotografii z II Rajdu Kopernika, który odbył się w październiku br. i którego trasa wiodła szlakiem cmentarzy żołnierzy polskich z I wojny światowej.

uroczystości w Koperniku

W czasie obchodów tak ważnej rocznicy liceum nie zapomina, że również profesorowie, absolwenci i uczniowie Szkoły Realnej w Krośnie, czyli obecnie I LO, uczestniczyli w działaniach zbrojnych na wszystkich frontach Wielkiej Wojny oraz walczyli w brygadach Legionów Polskich. Wśród nich: Ludwik Zakulski, Stanisław Mazurkiewicz, Marian Ocetkiewicz, Gustaw Świderski, Stanisław Gorczyca, Stanisław Jugendfein, Franciszek Ptak, Władysław Suryn, Stanisław Pelc, Ludomił Rayski.

Ponad stuletnia tradycja „Kopernika” zobowiązuje go do pielęgnowania pamięci o swoich bohaterach.
Udostępnij ten artykuł znajomym: